Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim töreninde konuştu: "Güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli döndü"

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD koordinasyonunda İdlib’de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine gönderdiği video mesajda güvenli bölgelere dönen Suriyeli sayısının 500 bin olduğunu ifade ederek," 1.5 milyon Suriyelinin geri dönüşü için yeni bir proje hazırlıyoruz. " dedi.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da katıldığı AFAD koordinasyonunda İdlib’de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine video konferans yöntemiyle katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

İnşasında çalışan herkese teşekkür ediyorum. Kimse vatanını, evini sebepsiz yere terk etmez. Kimse keyfi yere belirsiz bir geleceğe doğru yürümez.

Sınır kapılarımızı açmak ve gereken her türlü desteği vermek insanlık borcumuzdur. Batılıların sergiledikleri ırkçı, bencil, riyakar tutumu yüzlerine vuruyoruz. Mazlumlara bakarken biz sadece insan görüyoruz.

Kimsenin inancına, konuştuğu dile, teninin rengine bakmıyoruz. Sadece insan, mağdur görmek bunun için harekete geçmenizi gerektiriyor. Dünyanın pek çok yerinde yardım ve destek programları yürütüyoruz.

 

 

 

"ŞİMDİ ARTIK TÜM ALANLARDA DÜNYANIN EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜLKESİ DURUMUNDAYIZ"

Geçtiğimiz haftalarda Afganistan'a içinde 5 bin ton insani yardım malzemeleri olan 10 ayrı iyilik treni gönderdik. Ukrayna'ya 100 TIR insani yardım malzemeleri gönderdik.

Şimdi artık tüm alanlarda dünyanın en çok yardım yapan ülkesi durumundayız. Mazlumların canlarını, onurlarını kurtarmalarını sağlamak için kapılarımızı açmakla kalmadık, yeniden evlerine dönebilmeleri için her türlü gayreti gösteriyoruz.

SURİYELİLERİN DÖNÜŞÜ İÇİN PROJE

Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli döndü, 1.5 milyon Suriyelinin geri dönüşü için yeni bir proje hazırlıyoruz.  Azez, Cerablus, Tel Abyad başta olmak üzere 13 ayrı bölgede yerel meclislerde yürüteceğimiz proje bir hayli geniş kapsamlıdır.

0
1
0
0
0
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN