1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İtalya Başbakanı Mario Draghi'ye sert sözler!

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İtalya Başbakanı Mario Draghi'ye sert sözler!

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin kendisi hakkında sarf ettiği sözlere ilişkin, "İtalya Başbakanı'nın yapmış olduğu açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir." dedi.

SON DAKİKA! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İtalya Başbakanı Mario Draghi'ye sert sözler!

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada İtalya Başbakanının kendisi hakkında sarf ettiği sözlere yanıt verdi. İtalya Başbakanı Draghi'nin sözlerinin terbiyesizlik olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İtalya Başbakanı'nın yapmış olduğu açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İtalya Başbakanı Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davranış şekline kesinlikle katılmıyorum, uygun olmadığını düşünüyorum. Komisyon Başkanı Von der Leyen'ın maruz kaldığı aşağılama beni çok üzdü. Fakat burada üzerinde durmamız gereken bir şey var: adını koyalım, bu "diktatör" diyebileceğimiz kişilere ihtiyacımız da var. Görüş, fikir, davranış ve toplum vizyonu açısından farklılıklarımızı dile getirmekte açık olmalıyız, ama ülkemizin çıkarları için iş birliğine de hazır olmalıyız. Doğru dengeyi bulmalıyız." ifadelerini kullandı.

İtalya Başbakanı Draghi'nin cümlelerinin ardından İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

14818058847368.jpg

BİRÇOK SİYASİDEN TEPKİ GELDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: "Hayatı boyunca ülkesinin ve milletinin menfaatlerini düşünen, her türlü faşizm ve vesayete karşı çıkan, girdiği her seçimi halkının yüksek teveccühü ile kazanan Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında Başbakan Draghi'nin hadsiz ve edep dışı ifadelerini kınıyor, özür dilemeye davet ediyorum."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: "AB Konseyi Başkanı Michel protokol düzeninde Türkiye’den kaynaklı bir sorun veya kasıt olmadığını açıklamışken, İtalya'nın atanmış Başbakanı Draghi’nin Cumhurbaşkanımıza yönelik sözleri hadsiz ve mesnetsizdir. Bu ifadeyi kınıyor ve behemehal düzeltmesini bekliyoruz."

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Siyasi beceriksizliklerini ve ahlaki ikiyüzlülüklerini böyle örtmeye çalışıyorlar. Cumhurbaşkanımıza utanmadan 'diktatör' diyorlar. Sonra da 'ama göçmenler konusunda Erdoğan'la iş birliği yapmalıyız' diye ekliyorlar. İkiyüzlülüğün zirvesi budur. Göçmenlere diktatörce ve ahlaksızca davrananlar, hala demokrasi dersi vereceğini zannediyor. Avrupa'nın faşistlerine selam duranlar hala demokrasi adına herkesi yargılayacaklarını zannediyorlar. Demokrasinizi önce Akdeniz'in sularından çıkarın sonra konuşun."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "İtalya Başbakanı Mario Draghi'yi Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek söylediği talihsiz sözlerinden dolayı kınıyoruz. Sayın Draghi, bizden diktatör çıkmaz. Eğer diktatör görmek istiyorsanız tarihinize bakın, Mussolini'ye bakın."

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: "İtalya'nın çaresizlikten başbakan yaptığı zatın Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin sözlerini red ve iade ediyoruz. Acemi ve seviyesiz siyasetçi ülkesinin sırtında ağır ve talihsiz bir yüktür."

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "İtalya'nın atanmış Başbakanı, Türk halkının yüzde 52 oy oranıyla Cumhurbaşkanı olarak seçtiği sayın Recep Tayyip Erdoğan'a 'diktatör' diyerek haddini aşmıştır. Diplomaside yeri olmayan bu üslubu şiddetle kınıyoruz. Diktatör arayan İtalya tarihine baksın."

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT