1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir 'den F-35 açıklaması

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir 'den F-35 açıklaması

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir F-35 programına ilişkin açıklama yaptı.

Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir 'den F-35 açıklaması

Son dakika...  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu üyeleri ile buluştu. Söz konusu görüşmede Başkan Demir, ABD ile yaşanan F-35 olaylarından savunma sanayiindeki gelişmelere kadar birçok konuya ilişkin sorulara yanıt verdi.

"ABD'NİN SON MEKTUBU BİZİ HAKLI ÇIKARDI"

Diyaloğun başlayacağını belirten Başkan Demir açıklamasında, "Yakın bir zaman önce 'F-35 programından hiçbir ülke tek taraflı çıkarılamaz' demiştik. ABD’nin son mektubu bizi haklı çıkardı, diyalog başlayacak" ifadelerini kullandı.F-35 programından çıkarılma konusuna ilişkin konuşmasında Demir, "F-35 programından çıkartılma ve F-35’lerimizin bir kısmının verilmemesi konularının bir hukuki zemini var, mutabakat zaptına dayalı bir ortaklık var. Biz bu imzalanan metin çerçevesinde herhangi bir ortağın ana ülke olsa bile diğer bir ortağı çıkarttım demekle çıkartamayacağını söyledik. Çünkü bu metne göre herhangi bir ortağın buradan çıkartılması ancak bütün ortakların oybirliğiyle olur veya kendisi çekilir. Bunun hiçbirisi gerçekleşmediği halde ‘Türkiye’yi çıkarttım’ açıklamalarının bir hukuki zemini yoktur." dedi.

Açıklamalarının devamında Başkan Demir şu ifadelere yer verdi: "Bu ne demek? Biz bu kurduğumuz tablodan birisini çıkartamayacağımızı anladım, onun için biz bu masadan kalkalım, diğer işimize gelenleri de alalım, ama diğer metin askıda kalsın. Yani hukuki olarak hükümsüz olamasa da pratik olarak hükümsüz kalsın anlamında bir adıma gidildi. Ama diğer yandan da bu konuyla ilgili temaslarımızı ve diyaloglarımızı sürdürelim iradesi var." Müttefiklik ruhuna karşı olmayacak biçimde çözüm yolu aramaya gidilen sürece geçileceğini söyleyen Başkan Demir konuya ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdiye kadar konuyla ilgili sadece biz yaptık oldu deyip basına verdikleri demeçlerle bu işi yürütürken, görüşme taleplerimizle ilgili bir suskunluk varken, böylece bir görüşme zinciri açılmış olacak. Neticesinde de bu ortaklık çerçevesinde, uçaklarımızla ilgili oluşan haklarımızın zayi olmaması, hukuk temelli bir yaklaşımla müttefiklik ruhuna da aykırı olmayacak şekilde bir çözüm bulunmasıyla ilgili diyalog süreci başlayacak."

Açıklamalarına devam eden Başkan Demir şu ifadeleri kullandı: "​​​​​​Onun dışında de başka bir cümle yok. Onun için de şimdiye kadar tarafların kendi aralarında konuşmasıyla ilgili de bir zemin oluşturulmamıştı, şimdi bu zemin en azından açılmış oldu. Umulur ki yani hakkaniyet ölçülerinde bir taraf belirli bir katkı yapmış, o katkının karşılığında oluşturulması gereken değerler var, bunu oluşturmaya başlamışken bu yarıda kesilmiş. Bunun müzakeresi yapılır, bu değerden ne kadar istifade edildi, çünkü bu miktarın bir kısmı ortak olmak için verilen, bir kısmı uçaklara bedel olarak verilen, bu ikisi kendi içinde ayrı zeminlerde tartışılabilir. Ama sürece başladıktan sonra bunun neticesi görülecek. Beklentimiz o ki, yine işte müttefiklik ruhu, ittifak ruhu içinde birbirleriyle ilişkileri olmuş ve olacak iki müttefikin belirli bir adil ölçüde bu meseleyi çözümlemeleri beklenir. Konuşmazsan hiçbir şeyi çözemezsin, bir yandan konuşmamız başlamış oldu.''

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT