1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Son dakika | Hükümet, memur zammı teklifini sendikalara sundu! İşte masadaki teklif...

Son dakika | Hükümet, memur zammı teklifini sendikalara sundu! İşte masadaki teklif...

Son dakika... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hükümetin memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak olan zam teklifini açıkladı. Bakan Bilgin," 2022 ilk 6 ay yüzde 5 artı enflasyon farkı , ikinci 6 ay için yüzde 6 artı enflasyon farkı önerisini veriyoruz." dedi.

Son dakika... Türkiye'de 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin maaşlarına  2022 ve 2023'teki yapılacak olan zam tutarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sendikaların ardından hükümette zam teklifini açıkladı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "2022 ilk 6 ay yüzde 5 artı enflasyon farkı , ikinci 6 ay için yüzde 6 artı enflasyon farkı önerisini veriyoruz." dedi. 

İşte hükümetin masadaki teklifi:

2022 yılının ilk 6 ayı için %5 + enflasyon farkı

2022 yılı ikinci 6 ayı için ise %6 + enflasyon farkı 

 

 

BAKAN BİLGİN:TÜM EKONOMİK TALEPLER BEKLENDİĞİ ÖLÇÜDE KARŞILANMAYABİLİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuşmasında şunları söyledi:

"Çok şükür Türkiye sorunlarını çözme kabiliyetinde olan bir ülkedir. Sorunlar her toplumda rastlanabilir. Devlet varlığı, devlet mekanizması işliyorsa devlet sorunların üstesinden gelir. Uluslararası güçlerin Türkiye'ye yönelik planları var. Bütün bunların toplumsal, ekonomik ve siyasal sorunlar var. Türkiye bunlarla mücadele etmektedir. Orman yangını, sel felaketleri sorunları yaşıyoruz. Türkiye'ye dönük operasyonlar ve bunlara dönük sonuçları da var. Türkiye bunları aşacak seviyededir. Tüm ekonomik talepler beklendiği ölçüde karşılanmayabilir. Devlet çalışanlarıyla üretim sistemiyle ayakta durduğu sürece bu sorunlara daha iyi yanıt verecektir. İlk çeyrekte yüzde 7 büyüyerek, son çeyrekte belki bunun üzerinde büyüme göstererek bu sorunlara cevap verecek dinamizme sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yaklaşık 700 bin kamu işçisiyle imzaladığımız çerçeve anlaşmayla kamu işçilerinin beklentisini karşılayacak ücret ve sosyal haklar sözleşmesini imzaladık. Türkiye toplumsal olarak uzlaşmayla zenginliğine zenginlik katacak bir ülkedir.

"BİZ 3600 MESELESİNİN BU SÖZLEŞME SÜRESİ İÇİNDE ÇÖZÜLMESİNİ BENİMSİYORUZ"

"Türkiye'nin ekonomik sorunları içerisinde en önemli konularından biri enflasyon. Son yıllarda muhtelif kaynakları, sebepleri olan enflasyon sorunlarıyla karşı karşıyayız. Türkiye'deki enflasyon parasal bir sorun değil. Daha çok maliyet enflasyonu. Dolar kuru üzerinden yaşanan dalgalanmaların yansımalarını, ithal edilmiş bir enflasyon etkisi olduğunu da görmek mümkündür. Enflasyonu ciddi bir şekilde ele almak lazım. Enflasyona karşı sosyal koruma kalkanını oluşturmak gerekir. Biz bu sözleşme çerçevesinde konfederasyonlarımızın verdiği Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen'in tekliflerini değerlendirdiğimizde birkaç hususta düğümlendiğini görüyoruz. Bunlardan en önemlisi 3600 meselesidir. Biz 3600 meselesinin bu sözleşme süresi içinde çözülmesini benimsiyoruz. Bu teklifle ilgili Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar var. Devlet bu sorunu çözme konusunda gerekli çalışmaları yapacak, yapması gerekir. Diğer bir mesele sözleşmeli personel meselesidir. Haklarının yeniden düzenlenmesi, kamu personelinin haklarına sahip olmaları konusunda teklif vardı, bu teklife de benzer yaklaşımda olduğumuza dikkat çekerim.

Son dakika | Hükümet, memur zammı teklifini sendikalara sundu! İşte masadaki teklif...

MEMURLARIN ZAM TALEBİ

Memurları temsil eden ve ortak hareket eden sendikalar  taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere 2 yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talep ediyor. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum