1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | Irak-Suriye tezkeresi kabul edildi!

Son dakika | Irak-Suriye tezkeresi kabul edildi!

Son dakika haberi... Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, Cumhuriyet Halk Partisi ve HDP'nin "hayır" oylarına karşı AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti'nin "evet" oylarıyla 2 yıl daha uzatıldı.

Son dakika | Irak-Suriye tezkeresi kabul edildi!

Son dakika haberi... Irak ve Suriye'ye asker gönderilmesinin 2 yıl uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi.

IRAK VE SURİYE TEZKERESİ

Meclis Başkanlığı'na gönderilen Irak ve Suriye tezkeresinde, PKK/PYD-YPG terör örgütünün Suriye'de terör faaliyetlerini sürdürdüğü ifade edildi. 

Türkiye'nin güney kara sınırlarına mücavir bölgelerde yaşanan gelişmeler ve süregiden çatışma ortamının milli güvenlik açısından taşıdığı risk ve tehditlerin artarak devam ettiğine vurgu yapılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Irak'ta PKK ve DEAŞ unsurlarının varlığını sürdürmesi, etnik temelli ayrılıkçılığa yönelik girişimler, bölgesel barışa, istikrara ve ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Suriye'de, sınırımıza mücavir alanlarda PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere mevcudiyetini sürdüren terör örgütleri, ülkemize, ulusal güvenliğimize ve sivillere yönelik eylemlerini sürdürmektedir. İdlib'de, Astana süreci kapsamında istikrar ve güvenliğin tesisine ilişkin faaliyetleri hedef alan risk ve tehditler devam etmektedir. Bütün bu gelişmeler kapsamında, terörle Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü bozmaya ve sahada gayrimeşru oldubittiler oluşturmaya yönelik, milli güvenliğimize tehlike oluşturabilecek her türlü risk, tehdit ve eyleme karşı, uluslararası hukuktan doğan haklarımız doğrultusunda gerekli önlemlerin alınması milli güvenliğimiz açısından hayati önem arz etmektedir."

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum