Son dakika | İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Thodex açıklaması

Son dakika.... İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Thodex hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin olarak yapılan açıklamada şirketin resmi adreslerinde faaliyet göstermediği ancak 120'den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirtildi. Ayrıca Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk'tan iadesinin istendiği kaydedildi.

Son dakika | İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Thodex açıklaması

Son dakika.... İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para borsası Thodex hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin olarak açıklama yaptı. Açıklamada THODEX adlı kripto para borsasında hesapları bulunan kişilerin hesaplarına erişilemediği ve şirket sahibinin yurtdışına kaçtığı yönünde ihbar alınması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturma başlatıldığı ifade edildi. 

Açıklamanın devamında, şirket sahibi olan Fatih Faruk Özer'in 20 Nisan Salı günü yurt dışına çıktığının resmi belgeler ve kayıtlarla doğrulandığı, şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığının belirlendiği kaydedildi. 

120'DEN FAZLA ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERMİŞ

Açıklamanın devamında," Temin edilen ilk bilgilere göre bu firmanın 2017 yılında F.F.Ö. tarafından Koineks Teknoloji A.Ş. ismiyle kurulduğu ve 2020 yılında da yurt dışına açıldığı, Koineks ismiyle kurulan şirketin ismini THODEX olarak değiştirdiği, 120'den fazla ülkede faaliyet gösterdiği belirlenmiştir." ifadelerine yer verildi. 

ARNAVUTLUK'TAN İADESİ İSTENDİ

Açıklamanın geri kalan kısmında şunlar kaydedildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/2680 sayılı kararıyla şüpheli F.F.Ö. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmış ve şahsın uluslararası düzeyde (kırmızı bültenle) aranıp yakalanmasını sağlamak amacıyla gerekli adli girişimler yapılmıştır.

Mahkeme kararı üzerine Adalet Bakanlığınca gerekli yasal prosedürler işletilerek şahıs hakkında kırmızı bülten çıkarılmış, Arnavutluk'a gittiği belirlenen şahsın Arnavutluk'tan iadesi istenmiştir.

Ayrıca adı geçen şirkete ve şüpheli şahsa ait banka hesaplarına tedbir konulmuştur. Adı geçen şirket bünyesinde çalıştığı belirlenen 80 kişinin yakalanması, bu kişiler nezdinde bulunan suç eşyalarına el konulması ve dijital materyallerin incelenmesi amacıyla kolluk ekiplerine gerekli talimat verilerek 9 ilde eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Şu an itibariyle 65 şüpheli şahıs yakalanmıştır."

Öte yandan soruşturma kapsamında maddi gerçeğin her yönüyle ortaya çıkarılması ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması için gereken tüm işlemlerin aralıksız olarak ve titizlikle sürdürüldüğü belirtildi. 

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT