1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. SON DAKİKA! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Politika faizi mayıs ayında....

SON DAKİKA! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Politika faizi mayıs ayında....

Son dakika... Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı için faiz kararını açıkladı. İşte ayrıntılar...

SON DAKİKA! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Politika faizi mayıs ayında....

Son dakika... Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı için faiz kararını açıkladı. Geçen ay yapılan toplantı sonrası faizin sabit tutulduğu açıklanmıştı. Bugünkü faiz toplantısının ardından Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 19'da sabit bırakıldığını belirtti.

"ÖNGÖRÜLEN İYİLEŞMEYİ DESTEKLEMEKTEDİR"

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz oranlarına ilişkin duyuruda, koronavirüsün küresel ekonomiye etkilerine değinilerek şu ifadeler yer aldı: "Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep gücünü korumaktadır. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe karşın, ihracattaki güçlü artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir."

"TCMB, FİYAT İSTİKRARI DOĞRULTUSUNDA ELİNDEKİ TÜM ARAÇLARI KARARLILIKLA KULLANMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Merkez Bankası tarafından enflasyona ilişkin yapılan açıklamada, "Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir." denildi. Böylece Kurul'un politika faizinin sabit tutulmasına karar verdiğinin altını çizen duyurunun devamında şu ifadeler yer aldı: "TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır."

(AA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT