1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Son dakika | NATO Sekreteri Stoltenberg'ten kimyasal silah açıklaması: Kullanımı çatışmanın doğasını tamamen değiştirir

Son dakika | NATO Sekreteri Stoltenberg'ten kimyasal silah açıklaması: Kullanımı çatışmanın doğasını tamamen değiştirir

Son dakika: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya- Ukrayna savaşında kimyasal silahların kullanılması durumunda çatışmalarının doğasının tamamen değişeceğini söyledi. Stoltenberg," Çatışmanın Avrupa'da bir savaşa, NATO ve Rusya savaşına dönmesini engellememiz lazım." diye konuştu.

Son dakika | NATO Sekreteri Stoltenberg'ten kimyasal silah açıklaması: Kullanımı çatışmanın doğasını tamamen değiştirir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Olağanüstü Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi bugün Belçika'nın Brüksel kentinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılım gösterdiği toplantı sonrası sonra kameralar karşısına geçen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamalarda bulundu.

 Stoltenberg'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Ukrayna halkı işgale büyük bir cesaretle direniyor. Özgürlükleri için savaşıyorlar. Biz de onlarla birlikte duruyoruz. Zelenski tutkulu bir mesaj gönderdi, NATO müttefiklerine verdikleri destek için teşekkür etti, daha fazla destek istedi. Rusya'ya emsali görülmemiş bir bedel ödetmeyi sürdüreceğiz.

4 muharebe gücü daha konuşlandıracağız. Avrupalı müttefiklerimiz ve Kanadalılar da çabalarını arttırdı. Buna eşi benzeri görülmemiş 5 uçak gemisi grubu da dahil. Karada çok daha fazla askerimiz olacak ittifakın Doğu kanadında. Yüksek hazırlıkta tutacağız bunları. Havada ise daha fazla jet kullanacağız. Denizde ise uçak gemisi gruplarımız olacak. Ciddi sayıda savaş gemimiz olacak. Siber güvenliğimizi de kuvvetlendireceğiz. Bugün müttefik liderler Ukrayna'ya daha fazla destek vermeyi de kabul etti.

"UKRAYNA'YA CİDDİ ASKERİ TEÇHİZAT SAĞLIYOR, EKONOMİK VE İNSANİ YARDIM DA VERECEĞİZ"

Müttefikler Ukrayna'ya ciddi askeri teçhizat sağlıyor. Ekonomik ve insani yardım da vereceğiz. Bu savaşın daha da büyümesini engellemek zorundayız. Bu daha ölümcül ve yıkıcı sonuçlara yol açar. Müttefikler diğer risk altındaki ortaklara desteğimizi arttırmada da mutabık kaldık.  

Pekin'in bu krizdeki rolüne değindik. Liderler Çin'e, Rusya'nın savaşını desteklememesi için çağrı yaptı. Pekin, hatırı sayılır nüfuzunu iyiye kullanmalı. İttifak ayrıca Belarus'a işgal ortaklığını sonlandırma çağrısı yaptı.

"NATO'NUN CAYDIRICILIK KAPASİTELERİNİ UZUN VADEDE YENİDEN AYARLIYORUZ"

İşgalin başlangıcından bu yana bir ay oldu. Ne yazık ki güvenlik ücretsiz değil, daha fazlasını yapmak daha fazlasına mal olacak. Burada NATO'nun caydırıcılık kapasitelerini uzun vadede yeniden ayarlıyoruz dedik. 4 yeni muharebe grubu kuracağımızı duyurduk. Uzun vadeli bir plan. Başkan Putin'in işgali güvenliğimizi uzun vadeli olarak değiştirdi. Artık yeni bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Eller tutulabilir haberler gördük sivillere yönelik askeri saldırılar olduğuna dair...

"BİRLİKTE DURMALIYIZ VE UKRAYNA'YA DESTEK VERMELİYİZ"

Çin'e mesajımız şu; dünyanın geri kalanına katılmalı ve bu vahşi savaşı kınamalı. Bugün birçok farklı konuyu ele aldık. Mesajımız şu: Birlikte durmalıyız ve Ukrayna'ya destek vermeliyiz. Bu savaşın tam teşekküllü bir savaş haline gelmemesi gerekiyor.

Müttefikler sahaya, Ukrayna'ya asker gönderilmeyeceğini söyledi. Endişeleniyoruz.  Rusya'nın Ukrayna'da bahane yaratmaya çalıştığını görüyoruz. Bunun başkalarını suçlama yolu olduğunu biliyoruz. Burada Ukrayna'ya, NATO müttefiklerine iddialar asılsızdır. Kimyasal silah kullanımı savaşın doğasını değiştirir. Büyük çaplı etkileri olur, çok da tehlikeli olur. Ukrayna halkını etkiler, NATO üyesi ülkelerin halklarını da tehdit edebilir. Rusya'nın daha önce kimyasal maddeler kullandığını biliyoruz. Bu savaşın derhal bitirilmesinin önemini de gösteriyor.

Müttefikler teçhizat verme konusunda da mutabık kaldı. Burada tespit için teçhizatlar var. Tıbbi destek ve korunmak için de var. Risk yönetimi gibi konularda da eğitimler vereceğiz. Üst düzey yetkilimiz, NATO'nun kimyasal savunma unsurlarını devreye soktu.

"İHA'LAR, SİHA'LAR DA DAHİL, MÜTTEFİKLER ELİNDEN GELENİ YAPIYOR"

Zelenski'yi hepimiz dikkatlice dinledik. Duygu dolu mesajını dinledik. NATO müttefikleri ciddi bir destek veriyor. Silah, uçakları düşürmelerine yarayan sistemler veriyoruz buna İHA'lar, SİHA'lar da dahil. Müttefikler elinden geleni yapıyor. Bizim bir yükümlülüğümüz var. Bu çatışmanın tam teşekküllü bir savaşa dönmesini önlememiz lazım. Bu yüzden dürüst olmalıyız bu konuda. Zaten teçhizat teslim ediyoruz, bu bir cevap aslında. Zaten bu sayede Rusya işgaline karşı direniyorlar.

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT