1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika | NATO'dan Rusya'ya flaş çağrı!

Son dakika | NATO'dan Rusya'ya flaş çağrı!

NATO'dan yapılan açıklamada Rusya'nın Karadeniz'in bazı bölümleriyle Kerç Boğazı'na erişimi kısıtlama planlarına ilişkin haberlerden endişe duyulduğu ifade edildi.

Son dakika | NATO'dan Rusya'ya flaş çağrı!

Rusya'nın Karadeniz'in bir bölümünde deniz erişimini kısıtlama planları yaptığı ile ilgili haberler sonrası açıklamada bulunan NATO Sözcüsü Oana Lungescu, söz konusu haberlerden endişe duyduklarını belirtti.

Böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini ifade eden Lungescu, açıklamasında "Rusya'ya, Azov Denizi'ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya'nın Kırım'da, Karadeniz'de ve Azov Denizi'nde devam eden askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna'nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır." ifadelerine yer verdi.

Rusya'ya gerginliği acilen düşürme, provokasyonu durdurma ve uluslararası taahhütlerine uyma çağrısında bulunan Lungescu, NATO müttefiklerinin, Kırım'ın Rus tarafından yasa dışı ilhakını tanımadığını ve tanımayacağını hatırlattı.

"UKRAYNA'NIN EGEMENLİK VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ TAM OLARAK DESTEKLİYORUZ"

Lungescu, "Ukrayna'nın uluslararası tanınmış sınırlar içinde egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz." ifadesini kullandı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT