1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Son dakika | Pentagon Sözcüsü Kirby: Yaklaşık 4 bin 400 kişi Afganistan'dan tahliye edildi

Son dakika | Pentagon Sözcüsü Kirby: Yaklaşık 4 bin 400 kişi Afganistan'dan tahliye edildi

Son dakika haberi... Pentagon Sözcüsü John Kirby, Afganistan'a ilişkin yaptığı açıklamada "Askerimiz ayrıldıktan sonra Kabil Havaalanı için sorumluluğumuz yok" ifadesini kullandı. Kirby, ülkeden yaklaşık 4 bin 400 kişinin tahliye edildiğini belirtti.

Son dakika | Pentagon Sözcüsü Kirby: Yaklaşık 4 bin 400 kişi Afganistan'dan tahliye edildi

Son dakika haberi... Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanlığı Bölgesel Operasyonlar Direktörü Tümgeneral William "Hank" Taylor ile ortak basın toplantısı düzenleyen Pentagon Sözcüsü John Kirby önemli açıklamalarda bulundu.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Afganistan’dan tahliyelerin tüm hızıyla sürdüğüne söyledi.

Kirby, Kabil Havalimanına gelmeye çalışan ve ABD’nin talep ettiği belgeleri taşıyanlara geçiş izini vermeleri için Taliban komutanları ve yetkilileri ile günübirlik iletişim halinde olduklarını söyledi.

Kirby, ABD’nin önceki gece Afganistan’dan tahliye edilmek üzere 20 kişiyi helikopterle Kabil Havalimanına naklettiklerini belirterek, bu kişilerin kim olduklarına ve nereden getirildiklerine dair bilgi vermedi.

Kabil Havalimanın korunmasına ilişkin bir soruya ise Kirby, "Kalan son birlikler de tahliye edildikten sonra Kabil Havalimanında herhangi bir sorumluluğumuz kalmayacak." yanıtını verdi.

Sözcü, Türkiye’nin Kabil’deki faaliyetlerine yönelik ise herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.

Yapılan tahliyelere ilişkin bilgiler veren Tümgeneral Taylor ise, son 24 saatte Kabil’den 19 bin kişiyi tahliye ettiklerini, bölyece ülkeden çıkarılan kişi sayısının 88 bine ulaştığını kaydetti.

Tümgeneral Taylor, ayrıca Kabil Havalimanında 10 bin kişinin halihazırda tahliye edilmeyi beklediğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Ağustos 2021'de ABD'nin Afganistan'daki tüm faaliyetlerini sonlandırmış olacaklarını açıklamıştı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT