1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Son dakika |'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısı olay oldu! Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Sezen Aksu'ya sert tepki

Son dakika |'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısı olay oldu! Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Sezen Aksu'ya sert tepki

Son dakika haberi... Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu'nun 'Şahane Bir Şey Yaşamak' isimli şarkısındaki skandal sözler üzerine yazılı açıklama yaptı.

Son dakika |'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısı olay oldu! Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Sezen Aksu'ya sert tepki

Son dakika haberi... Ünlü şarkıcı Sezen Aksu'nun 'Şahane Bir Şey Yaşamak' isimli şarkısı sosyal medyayı ve sanat camiasını ikiye böldü.

Şarkıcının imzasını taşıyan şarkıdaki "Binmişiz bir alâmate, gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e" sözleri tepki çekti.

SOSYAL MEDYAYI İKİYE BÖLDÜ

Bazı sosyal medya kullanıcıları Sezen Aksu'ya tepki gösteren paylaşımlarda bulunurken diğer bir grup da yıllarını müziğe vermiş bir ismin böyle bir hata yapmayacağını sözlerin yanlış anlaşıldığını vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sezen Aksu'nun şarkı sözleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Başkanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son zamanlarda İslam'ın kutlu elçileri Hz. Âdem ve Hz. İsa peygamberlerimize; insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız.

Öncelikle bilinmelidir ki Hz. Âdem (a.s.), ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamberdir. Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim'de "halife" olarak nitelenen Hz. Âdem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır.

Aynı şekilde Yüce Allah, "Allah katında İsa'nın yaratılmasındaki durum, Âdem'in durumu gibidir." (Âl-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa'nın yaratılışındaki ilahî kudrete ve onun mucizevî doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah'ın ezelî hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa'nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem'in asaletinden ve saygınlığından Kur'an-ı Kerim'de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, hayâ ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur'an-ı Kerim'de yüce Allah'ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbet anılmıştır.

Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam'ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dinî şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgarî bir insanî erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir.

Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insanî ve ahlakî tavırdır."

 

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT