1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Son dakika | Taliban Sözcüsü'nden tahliye açıklaması: 31 Ağustos'a kadar yabancıların tahliye edilmesini istiyoruz

Son dakika | Taliban Sözcüsü'nden tahliye açıklaması: 31 Ağustos'a kadar yabancıların tahliye edilmesini istiyoruz

Son dakika... Afganistan'da yönetimi devralan Taliban'ın baş sözcüsü Zabihullah Mücahid," Tahliye sürecinin uzatılması için bir anlaşmaya varmadık, 31 Ağustos'a kadar tüm yabancıların tahliye edilmesini istiyoruz" dedi. Ülkeden ayrılmak isteyenlere de seslenen Mücahid,"Güvenliğinizi garanti ediyoruz" dedi.

Son dakika | Taliban Sözcüsü'nden tahliye açıklaması: 31 Ağustos'a kadar yabancıların tahliye edilmesini istiyoruz

Son dakika... Afganistan'da yönetimi devralan Taliban'ın baş sözcüsü Zabihullah Mücahid, basın toplantısında açıklamada bulundu. 

ÜLKEDEN KAÇMAK İSTEYENLERE SESLENDİ

Sözcü Mücahid, ülkeden kaçmak için Kabil Havalimanı'ndan bekleyenlere seslenerek evlerine dönme çağrısı yaparak, "Güvenliğinizi garanti ediyoruz" dedi.  

Öte yandan Mücahid ayrıca Amerika ve diğer batılı ulusların doktorları, hükümet çalışanları ve  diğer profesyonellerin ülkeyi terk etmemelerini istedi. Mücahid, devletin yeniden inşası için onlara ihtiyacı olduklarını dile getirdi. 

KADINLARA YÖNELİK BASKILAR

Gazeteciler tarafından Taliban yönetimi altındaki kadınlara yönelik baskı hakkında soru sorulan Mücahid, güvenliğin kırılgan olduğunu belirterek hareketlerindeki kısıtlamaların 'geçici' olduğunu belirtti. 

ÖLDÜRÜLEN KİŞİLER

İslamcıların iktidara gelmesinden bu yana BM'ye vahşetlerin rapor edilip edilmediği sorulduğunda ise Mücahid, bunun savaşçıların gerektiği gibi 'eğitilmemesinden' kaynaklandığını ileri sürdü.

NE OLMUŞTU?

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başlamıştı.

Anlaşmada, yabancı güçlere saldırmaması öngörülen Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirilmemişti.

Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirmişti.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban, dün başkanlık sarayı ve kamu binalarında kontrolü sağlamıştı.

 Gelişmeler üzerine ABD, Kabil Büyükelçiliğindeki tüm personelin güvenli şekilde Hamid Karzai Havalimanı'na transfer edildiğini açıklamıştı.

Washington, Kabil'deki Amerikalıların acil tahliyesi için Hamid Karzai Havalimanı'nın hava trafik kontrolünü ele almıştı.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum