1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Son yıllarda böbrek hastalarının da, hasta bakıcılarının da sayısı artıyor

Son yıllarda böbrek hastalarının da, hasta bakıcılarının da sayısı artıyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesinde (HKÜ) düzenlenen Dünya Böbrek Günü panelinde konuşan Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Prof.

Son yıllarda böbrek hastalarının da, hasta bakıcılarının da sayısı artıyor

Hasan Kalyoncu Üniversitesinde (HKÜ) düzenlenen Dünya Böbrek Günü panelinde konuşan Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ayla Yava, her geçen gün hem böbrek hastalarının hem de onlara bakanların sayısının arttığını söyledi.

Her yıl Mart ayının ikinci Perşembesi günü etkinliklerle hastalığa dikkat çekilen, Dünya Böbrek Günü kapsamında HKÜ Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından, panel düzenlendi. Genel sağlık alanında böbreklerin önemi konusunda farkındalık oluşturmak, böbrek hastalıkları ile ilgili sağlık sorunlarının sıklığını ve etkilerini dünya çapında azaltmak amacıyla düzenlenen Dünya Böbrek Günü panelinde, böbrek sağlığı tüm yönleriyle ele alındı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda HKÜ Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Mehtap Buğdaycı, Hasan Kalyoncu Üniversitesinde 2016-2017 yılında eğitim-öğretime başlayan "Diyaliz Programının" tanıtımını yaptı.

"Böbrek hastalarının sayısı artıyor"

Programın açılış konuşmasını yapan HKÜ Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ayla Yava, böbrek hastaları ve hasta bakıcılarına yönelik yaptığı araştırmaya dikkat çekti. Yava, "Böbrek hastalıkları ile mücadele eden insanların oranı, hem hasta hem de hastasına bakan insanlar olarak giderek artmakta. Buna bağlı olarak çektikleri sıkıntılar da aynı oranda artış göstermektedir" dedi.

"Böbrek önemli bir sorun haline geldi"

HKÜ Meslek Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Semra Çelikli ise Dünya Böbrek Gününün tarihi hakkında kısa bir bilgi vererek, böbrek hastalıklarına değindi. Son dönemlerde böbrek hastalıklarının büyük bir sorun haline gelmeye başladığını vurgulayan Çelikli, "Biz üniversitemizde 2016-2017 eğitim-öğretim yılında diyaliz programını başlattık. Böbrek hastalıkları son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Yapılan çalışmalarda gelişmiş ülkelerde daha da arttığı gözlemleniyor. Çoğu da gizli seyrediyor. Farkındalık yaratmak ve bu halk sorunu hakkında bilinçlendirmek için bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz panelimiz önümüzde ki yıllarda gelenekselleştirerek devam ettireceğiz" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından HKÜ Diyaliz Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Atsü'nün moderatörlüğünde, konuşmacılar Prof. Dr. Necmettin Atsü "Transplantasyon", HKÜ Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nermin Olgun "Diyabetik Nefropati", Nefrolog Doç. Dr. Funda M. Türkmen "Akut-Kronik Böbrek Yetmezliği ve Hipertansiyon", Uzm. Aynur Ekren "Diyaliz", ve HKÜ Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Ünlü "Beslenme ve Böbrek hastalıkları" konusunda sunum yaptı.

Böbrek sağlığının tüm yönleriyle tartışıldığı programda konuşmacılara teşekkür belgesi verildi. Program günün anısına fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.

Son yıllarda böbrek hastalarının da, hasta bakıcılarının da sayısı artıyor

Son yıllarda böbrek hastalarının da, hasta bakıcılarının da sayısı artıyor

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT