1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal medyada tepkiye yol açmıştı! Karar verildi!

Sosyal medyada tepkiye yol açmıştı! Karar verildi!

Nevşehir Ürgüp'de, doğal kayalığın üzerine yaptırılan ve sosyal medyada tepki çeken asansör, otel sahibi Erol Özsoy tarafından kaldırıldı. Otel sahibi "Asansörün kaldırılması için gerekli çalışmaları yaptık. Oradaki balkon da kalkacak ve doğaya uygun bir şekilde kendi şeklini bulacak" dedi.

Sosyal medyada tepkiye yol açmıştı! Karar verildi!

Ürgüp'te doğal kayalık alanda faaliyet gösteren 72 odalı bir otele ait asansör, 2012'de Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan alınan izinle 2 sene önce yaptırıldı.

Yunak Mahallesi'nde yer alan bu otelde kalan müşterilerin, doğal kayalığın üzerine çıkıp Kapadokya'yı seyretmesi için yaptırılan asansör, sosyal medyaya görüntülerinin paylaşılması üzerine büyük tepki çekmişti. Doğal kayalık üzerine kulübe şeklinde inşa ettirilen asansör, eleştirilerin ortasında kalınca otel yönetimi de değiştirilmesi için kolları sıvadı.

Sosyal medyada tepkiye yol açmıştı! Karar verildi!

Otel yönetimi, asansörü bulunduğu yerden kaldırdı. Asansörü kaldırdıklarını belirten Özsoy, "Daha önce haber konusu olmuş olan bu asansör projesi koruma kurulundan onaylı bir projeydi. Bunu daha önceki röportajımızda söylemiştik. Bu projeyi satın aldığımız zaman zaten onaylanmış ruhsatlı bir projeydi. Fakat bitirdikten sonra bizde zaten bunun doğaya uygun olmadığını fark ettik ve bunu kaldırmak içinde dosyamızı vermiştik. 6 aydır süreçte bekliyordu. Bu olayın son dönemlerde gündeme düşmesiyle beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde zaten asansörü kaldırmak istiyorduk. Asansörün kaldırılması için gerekli çalışmaları yaptık. Oradaki balkon da kalkacak ve doğaya uygun bir şekilde kendi şeklini bulacak" dedi.

Sosyal medyada tepkiye yol açmıştı! Karar verildi!

Yaşadıkları olay sonrası bölgeye artık yatırım yapmayacaklarını kaydeden Özsoy, "Kararımızda her hangi bir değişiklik yok. Daha öncede bahsettiğim gibi Ürgüp'te 450 odalı bir otel inşa edecektik. Yaklaşık 250 kişi çalışacaktı. İstihdam sağlayacaktık ama bu prosedürler bizi yorduğu için bunları yapmaktan vazgeçtik. Kesinlikle biz Kapadokya'ya bundan sonra yatırım yapmayacağız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum