1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sözcü'nün Irkçı manşetine AK Parti Pendik Gençlikten Suç Duyurusu

Sözcü'nün Irkçı manşetine AK Parti Pendik Gençlikten Suç Duyurusu

Ak Partili bazı bakan ve milletvekillerinin fotoğraflarının altına etnik kökenlerini yazarak 'bunlar yerli mi' diye soran Sözcü Gazetesi hakkında Ak Partili gençler suç duyurusunda bulundu.

Sözcü'nün Irkçı manşetine AK Parti Pendik Gençlikten Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı 550 milli vekil açıklamasına tepki olarak Ak Partili siyasetçilerin fotoğraflarının altına etnik kökenlerini tek tek yazan ve manşete "Tayyip'e göre bu AKP'liler ne" başlığını atan Sözcü Gazetesi mahkemelik oldu.

Ak Parti Pendik İlçe Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Şenaslan Sözcü için nefret suçu işlediği gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu. İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'na gelen Ak Partili Şenaslan, Sözcü'nün insanları etnik kökenine göre ayırarak açıkça suç işlediğini ileri sürdü.

Şenaslan yaptığı açıklamada, Sözcü'nün gazete manşetinde etnik kökenleri yazılan Ak Partili yöneticiler ile ilgili milli olmadıkları imasında bulunduğunu belirtti.

Sözcü Gazetesi'nin AK Partililerin fotoğraflarını koyup altlarına 'Kürt kökenli' yazması ve 'Bunlar milli mi diye sorması'nın açık bir ırkçılık ve suç olduğunu söyleyen Şenaslan, "Sözcü nefret suçu işlemiştir, dünyanın en ilkel siyaseti insanları inançları ve soylarına göre ayırmaktır.

Buradan Sözcü'nün kirli manşetini kınıyor ve gereğinin yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Şenaslan TCK 216. maddeyi hatırlatarak, "Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse bu madde kapsamında cezalandırılır.

sozcunun_irkci_mansetine_suc_duyurusu_1443528638_3287.jpg

Sözcü Gazetesi, soy üzerinden tartışma başlatarak, 20. yüzyılda kalmış bir faşist anlayışı bugüne taşımıştır" dedi. Ak Partili Şenaslan ayrıca, "Soy üzerinden insanları birbirinden ayırmaya kalkar ve bu kişilere yerli değil dersek, ülkemiz kendi vatandaşları tarafından işgal altındadır" ifadesini de kullandı.

HABERE YORUM KAT