1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Spoiler ne demek?

Spoiler ne demek?

Spoiler özellikle günümüzde dizi ya da film izlemek isteyenlerin sıklıkla karşılaştığı bir kelimedir. Peki spoiler ne demek? Spoiler vermek nedir? Tüm bu soruların cevapları v edaha fazlası haberimizde

Spoiler ne demek?

Spoiler ne demek? sorusu arama motorlarında oldukça merak edilen bir konudur. Günümüz dünyasında sıklıkla karşılaşılan bu kelimenin anlamını merak ediyorsanız işte cevapları

SPOİLER NE DEMEK?

Spoiler, bir eserin konusu veya detayları hakkında bilgi veren; eser okunmadan, dinlenmeden veya izlenmeden önce öğrenilmesi durumunda alıcının eser ile ilgili düşüncelerini veya alacağı hazzı etkileyebilecek açıklama veya ipucu. Spoiler, "bir şeyin değerini veya miktarını azaltan ya da tamamen yok eden" anlamında yakın dönemde Türkçeye yerleşmiş İngilizce kökenli bir sözcüktür.

Bir eserin izleyici/okuyucu/dinleyici tarafından eğlenceli bulunması, erken öğrenilen detaylar ve eleştiriler ile çoğu zaman zorlaşır. Örneğin, bir sinema filminde senaryodaki dönüm noktalarının ya da şaşırtıcı sonun henüz izlenmeden öğrenilmesi, seyircinin filmden alacağı potansiyel zevki büyük oranda azaltır. Bu yüzden bu tip yazıların başına, eseri henüz görmemiş olan insanların yanlışlıkla okuyup öğrenmesini engellemek amacıyla spoiler uyarı ibareleri konulur.

SPOİLER VERMEK NE DEMEK?

Bir eser hakkında net ipucu veya detay verirseniz spoiler vermiş olursunuz. Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak eğer bir film izlediniz ve bu filmi çok beğendiğiniz. Bu filmin içeriği hakkında derin bir detay sunmanız ve özellikle sonuna dair bir bilgi paylaşmanız durumunda spoiler vermiş olursunuz. Spoiler verdiğinizde diğer üst başlıkta değindiğimiz kişiler spoiler yiyecek ve haliyle eserden alacakları haz da aşağıya düşecektir. Spoiler verilen kişiler pek sevilmediği için elinizden geldiğince bir dijital platform üzerinde spoiler koruyucuları kullanın veya yazdıklarınızın spoiler içerdiğini gösteren geniş ve kalın puntolu bir başlık atın.

Spoiler ne demek?

SPOİLER YEMEK NE DEMEK?

Bir film, kitap, müzik veya video oyunu hiç fark etmeksizin sizin o üründen alacağınız hazzı etkileyecek şekilde ipucu veya bilgi paylaşımında bulunmak spoiler, bu bilgiden sizin istemsiz bir şekilde haberdar olmanız ise “spoiler yemek” olarak adlandırılmaktadır. Örneğin bir filmi izlemek için henüz fırsat bulamamışken biri bu filmin size sonunu söylerse spoiler yemiş olursunuz. Filmi izleme esnasında her ne kadar heyecanlanıp, duygulanırsanız duygulanın en nihayetinde filmin sonucunda neyin olacağı konusunda artık bir fikir sahibisinizdir. Dolayısıyla spoiler yemiş ve film sizin için ilk vereceği hazdan uzaklaşmış demektir.

Spoiler yememek için artık internet siteleri açılır kapanır pencereler içerisine spoiler yerleştiriyor ve bu bilginin mutlaka spoiler olduğuna dair bir paylaşımda bulunuyor. Bu pencereleri eser öncesinde yok sayarsanız spoiler yeme şansınızı da en aza düşürmüş olursunuz.

Spoiler ne demek?

SPOİLER UYARISI NE DEMEKTİR?

izi veya film sitelerinde ve özellikle de forum ortamlarında spoiler uyarıları yer alır. Bir dizi ya da filmi araştırmak isteyen biri yanlışlıkla dizinin sonunda neler olacağına vakıf oluveriyordu bir anda. Sonra işin tadı mı kalır? Kaçtı bir kere keyif. Baktılar ki bu spoiler’lar insanda ne heves bırakıyor ne heyecan, bari dediler spoiler uyarısı yapalım ki kimse mağdur olmasın. İnternet siteleri artık yorumların olduğu yerlere spoiler uyarısı koyuyor böylelikle pek çok kişi spoiler yemekten korunmuş oluyor. O da ne? Spoiler yemek… Cümlemiz bitmeden yeni bir başlığın kıvılcımını ateşledik şu an. Evet, spoiler ile ilgili bir de bu durum var; spoiler yemek. Onu da anlatalım mı?

Spoiler ne demek?

SPOİLER KELİMESİ NASIL POPÜLER OLDU?

Spoiler kelimesini genellikle dizi ve filmler hakkında konuşurken cümle içinde kullanıyoruz. İpucu demek yerine spoiler kelimesini tercih ediyoruz. Spoiler kelimesinin ülkemizde popüler olması; yabancı dizilerin yükselişi, sözlük ve forum gibi sitelerin yaygınlaşmasıyla gerçekleşti.

Bölge Gündem
Editör Ekibi

HABERE YORUM KAT