1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Şubat’ta en fazla borsa kazandırdı

Şubat’ta en fazla borsa kazandırdı

BIST 100 Endeksi, Şubat ayında en fazla kazandıran finansman yatırım aracı oldu.

Şubat’ta en fazla borsa kazandırdı

BIST 100 Endeksi, Şubat ayında en fazla kazandıran finansman yatırım aracı oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Şubat ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre; en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 7,45, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 7,93 oranlarıyla BIST 100 endeksi'nde gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 0,45 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık külçe altın yüzde 0,17, mevduat faizi yüzde 0,51, euro yüzde 3,28 ve dolar yüzde 3,45 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde 0,90, külçe altın yüzde 0,28 oranında reel getiri sağlarken, mevduat faizi yüzde 0,07, euro yüzde 2,85 ve dolar yüzde 3,02 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

BIST 100 Endeksi üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,79, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,32 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,38 TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,31 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre dolar; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,65, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 15,40 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,83, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,96 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede en yüksek reel getiri külçe altında gerçekleşti

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,29, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 16,57 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,73, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 0,21 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.