1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Şükrü Ersoy'dan deprem değerlendirmesi

Şükrü Ersoy'dan deprem değerlendirmesi

Malatya, Pütürge'de meydana gelen deprem hakkında açıklamalarda bulunan Profesör Doktor Şükrü Ersoy, vatandaşları uyardı.

Profesör Doktor Şükrü Ersoy, Malatya, Pütürge'de yaşanan 5.2 'lik deprem hakkında açıklamalarda bulundu. Vatandaşları uyaran Ersoy, geçmişte yaşanan büyük depremde Pütürge'ye kadar olan kısmın kırıldığını ve şu an yaşananların yeni depremler olduğunu vurguladı. Çatlakları bulunan evlerde durulmaması gerektiğinin altını çizen Ersoy, "Pütürge'ye kadar olan kısım büyük depremde kırılmıştı. Batıya doğru bir gerilim olduğunu söylemiştik. Bu noktadaki depremler yeni depremlerdir. Artçı depremler gibi göremeyiz. 5'i geçen her depremden sonra yapı stoğundan dolayı yıkımlar da meydana gelebiliyor. Vatandaşlarımızın çatlak olan evlerde olmaması gerekiyor. Yetkililerin yapacağı açıklamaları dinlesinler. Batıya doğru olması acaba yeni bir deprem mi diye bizleri de kaygılandırıyor." ifadelerini kullandı.

Şu ana dek herhangi bir ihbarın alınmadığını belirten yetkililer, hasar tespitine yönelik çalışmalara başlandığını bildirerek vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

5edb7140c8c3730af8c49a57-1.jpg

 

NE OLMUŞTU?

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.37'de 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 5.0 kilometre altında meydana geldi. Ayrıca deprem çok sayıda çevre ilde hissedildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre deprem 5.2 büyüklüğünde yerin 7,02 kilometre altında kayıt edildi. Öte yandan deprem çevre illerden Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep'ten hissedildi.

HABERE YORUM KAT