1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Süleymanpaşa Belediyesi Kimsesizler Evi faaliyete geçiyor

Süleymanpaşa Belediyesi Kimsesizler Evi faaliyete geçiyor

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi sokakta kalan vatandaşlar için "Kimsesizler Evi" projesini faaliyete geçiriyor.

Süleymanpaşa Belediyesi Kimsesizler Evi faaliyete geçiyor

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi sokakta kalan vatandaşlar için "Kimsesizler Evi" projesini faaliyete geçiriyor. Kış günlerinde evsizlerin barınma ihtiyaçlarını sağlayacak, kliması ve tuvaleti olan Kimsesizler Evi, sosyal belediyecilik anlamında da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Sosyal belediyecilik adına ilklere imza atmayı sürdüren Süleymanpaşa Belediyesi, Kimsesizler Evi ile sokakta yaşayan vatandaşlar için kalıcı bir çözüm getirdi. Dört kabin ve iki tuvaletten oluşan modüler yapıdaki Kimsesizler Evi, aynı anda 4 kadın ve 4 erkeği barındırabilecek kapasiteye sahip. Süleymanpaşa Otogarı yanına yerleştirilen Kimsesizler Evi'nde kalacak olan vatandaşların yeme-içme ihtiyaçları da yine Süleymanpaşa Belediyesi tarafından karşılanacak. Ayrıca, kışlık giyecek ihtiyacı olan vatandaşlara giyecek ve ayakkabı yardımı da yapılacak.

3 yılda bin 500 gece konaklama, sıcak yemek ve kıyafet yardımı yapıldı

Süleymanpaşa'da yaşayan kimsesizler için kurulduğu ilk günden bu yana çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediyesi, görev süresi boyunca sokakta yaşayan vatandaşların kış şartlarından olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek adına pansiyon kiralama, sıcak yemek ve kıyafet yardımı gibi uygulamalarda bulundu.

Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kimsesizlerin kış aylarındaki barınma ihtiyaçlarının karşılanması adına 2015 yılında 371, 2016 yılında 287 ve 2017 yılında ise 852 olmak üzere toplam bin 510 gecelik konaklama hizmeti temin edildiği, bu süreler zarfında her gün kimsesiz vatandaşların Dost Eli Aşevi'nden yeme-içme, Dost Eli Mağazası'ndan ise kıyafet, ayakkabı ve diğer ihtiyaçlarının giderildiği belirtildi.

"Hiç kimse kimsesiz kalmadı, kalmayacak"

Kimsesizler Evi ilgili açıklamada bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Bizim görev süremizin ilk gününden itibaren Tekirdağ'ın kalbi Süleymanpaşa'da hiç kimse kimsesiz kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Sokaklarda yaşamak zorunda kalan evsiz ve kimsesiz vatandaşlarımızın soğuk kış günlerinde barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırlattığımız Kimsesizler Evi, Süleymanpaşa Otogarı'nın yanındaki alana konuldu. Yeni belediye binası yapılana kadar da orada olacak. O alanda güvenlik görevlimiz de var. Kimsesizler Evi şimdilik sekiz kişiyi barındırma kapasitesine sahip. 4 kadın, 4 erkek orada kalabilecek. Kadın ve erkek tuvaletleri de mevcut. Burada kalacak olan kişilere sıcak çorbaları ve yemekleri de Dost Eli Aşevimizden verilecek. Biz büyük bir aileyiz" diye konuştu.

Kimsesizler Evi'nin kanalizasyon ve elektrik bağlantıları yapıldıktan sonra vakit kaybetmeden hizmete sokulacağı öğrenildi.

Süleymanpaşa Belediyesi Kimsesizler Evi faaliyete geçiyor

Süleymanpaşa Belediyesi Kimsesizler Evi faaliyete geçiyor

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.