1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sultanbeyli Belediyesi´nden Eğitici Seminerler

Sultanbeyli Belediyesi´nden Eğitici Seminerler

Sultanbeyli Belediyesi´nden Eğitici Seminerler

        Sultanbeyli Belediyesi toplumun her kesimine hitap eden eğitici seminerler düzenliyor.  Bu haftaki eğitici seminerin konusu kadının toplumumuzdaki önemi ve yeriydi.

       Bir bedene kaç kadın sığar isimli seminer Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Psikolog Hilal Arslan ve Elçin Demiroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı programda bir kadının  hayatı boyunca üstlendiği roller ve toplumdaki yeri üzerinde duruldu. Türkiye’de kadın olmak,  kadının değeri, mükemmeliyetçiliğin kişi üzerindeki yıpratıcı etkisi ve olumsuz düşüncelerle başa çıkmanın yollarının konuşulduğu programa ilçe sakinlerinin büyük ilgisi vardı.

      Kadının çok çeşitli rollere girdiğini ifade eden Hilal Arslan, “Kadın hem annedir, hem çalışandır.  Kadınların üzerinde sekiz dokuz rol vardır. O kadar çok rol üstlenir ki kadın rol çatışması yaşar.  Bazen de sabit bir rolde kalır” şeklinde konuştu. Toplumda kadının büyük bir değerinin olduğunu kaydeden Arslan, katılımcılara konuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

      Diğer konuşmacı Elçin Demiroğlu da kadının aslında çok güçlü olduğunu ifade ederek, “Kadınların üzerinde çok yük var.  Kadın birden farklı rollere bürünüyor ve bu durumda kadına zor anlar yaşatıyor” dedi. Toplumda boşanmış  kadının boşanmış erkek kadar kabul görmediğini ifade eden Demiroğlu, “Boşanmış kadın ya da eşini kaybetmiş  kadın toplumda hayatını devam ettirmekte zorlanıyor. Aynı durum erkekler için geçerli değil. Bir erkeğin eşi  vefat edince evlenmesi hoş karşılanıyor ama kadın için bu durum hoş karşılanmıyor” şeklinde konuştu.

Programa katılan katılımcılarda seminerde söz alarak fikirlerini paylaştı.

HABERE YORUM KAT