1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Sultanbeyli´de İskender Pala ile Edebiyat Söyleşisi

Sultanbeyli´de İskender Pala ile Edebiyat Söyleşisi

Sultanbeyli´de İskender Pala ile Edebiyat Söyleşisi

         Her ay Sultanbeyli’de farklı konularda Divan Edebiyatı söyleşileri gerçekleştiren İskender Pala, bu ay Fuzuli’nin ölümsüz eseri Leyla  İle Mecnun’u anlattı. Pala’nın Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği söyleşisine ilçe halkı büyük ilgi gösterdi.

       İskender Pala, Divan Edebiyatı söyleşilerine devam ediyor. Değerli yazar, Fuzuli’nin sözleri olan “Aşk imiş her ne var alemde” diyerek  başladığı söyleşiler serisinde bu ay da aşkı anlattı. İskender Pala’nın dinleyicileriyle birlikte, Fuzuli’yi ve aşkı incelediği söyleşisi büyük ilgi gördü. Pala her ay kendisine gösterilen bu yoğun ilgiden ve Sultanbeyli halkının edebiyata olan merakından oldukça  memnun.

        Fuzuli’nin eseri Leyla ile Mecnun’a ülkemizde hak ettiği değerin verilmediğini söyleyen Pala, başka ülkelerde buna benzer eserlere  büyük önem verildiğini kaydetti. Fuzuli’nin eseri Leyla ile Mecnun’u detaylı şekilde dinleyicilere aktaran Pala, “Bu kitapları eskiden  okuma yazma bilen bir kişi köy odalarında okur, diğerleri dinlerdi. Bizim dedelerimiz bunu yapardı ve okuyanlar kitabı açıklardı.  Onlar bu eseri nesillerden nesillere aktardılar. Ondan dolayı bu kitap bir kültür kitabıdır. Şimdi de sizin okumanızı bekliyorum ve nesillerden nesillere aktarmanızı bekliyorum” dedi. Programda Fuzuli’nin yazdığı eserden bölümleri en ince ayrıntısına kadar açıklayan  Pala, Leyla ile Mecnun’un aşkını anlattı.

       Pala, önümüzdeki ay yine dinleyicilerin ilgisini çekecek bir konuyla sevenleriyle buluşacak.

HABERE YORUM KAT