1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sultanbeyli´de Mısır´daki Katliama Protesto

Sultanbeyli´de Mısır´daki Katliama Protesto

Sultanbeyli´de Mısır´daki Katliama Protesto
                Sultanbeyli'de çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu üyesi bir araya gelerek  Mısır'daki katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.Grup ayrıca Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vererek askeri darbeyi kınadı.
              Cuma namazının ardından yaklaşık bin kişilik grup darbeyi protesto etmek,katliamı kınamak ve Mısır'ın devrik lideri Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek olmak için Merkez Camii önünde toplandı.Gıyabi cenaze namazının ardından  Sultanbeyli Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Durmuş Can, Sultanbeyli' deki sivil toplum  kuruluşları adına hazırlanan ortak basın bildirisini okudu. Ramazan ayında bile Müslüman  ülkelerinde kan ve gözyaşının eksik olmadığını dile getiren Can,"Sahip olduğumuz medeniyet  tasavvurumuz, zalim kim olursa olsun, zulüm kimden gelirse gelsin dik bir duruş sergilenmesi  gerektiğini ortaya koymaktadır. Maddi güç sahibi olmayı üstünlük kabul eden; temel insani değerleri bile menfaatleri karşısında hiçe sayan, fırsatçı, faydacı, mazlum insanlar üzerinden kaynakları sömüren Batı dünyası bu anlayışını bütün dünyaya geçerli kılmaya çalışmaktadır. Buna karşılık İslam ülkelerinde yaşayan Müslümanlar; şiddet, zulüm, kan ve gözyaşına mahkum  hale getirilmiştir. Mısır'da ırkçı emperyalizmin desteği ile ve silah zoruyla yönetime el koyan darbeciler Adeviyye Meydanında, Nahda meydanında, Ramses Meydanında ve Mısır'ın diğer  bölgelerinde; zulme karşı çıkan Müslüman kardeşlerimizi şehit etmekte, yaşlı, kadın, çocuk demeden büyük bir katliam yapmaktadırlar." dedi.
        Can, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Yine buradan ülkemiz halkına ve tüm dünya Müslümanlarına 
 sesleniyoruz. Kendilerini seçilmiş olarak addeden bir topluluk yeryüzünde Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlığa karşı sistemli ve sinsi bir savaş yürütmektedir. Bu savaşın farkına varamayanların bu savaşta figüran olmaları kaçınılmazdır. Tek çözüm ve tek çare İslam Birliği'dir. Ancak o zaman hangi dinden, hangi ırktan ve hangi renkten olursa olsun tüm insanların temel hak  ve özgürlükleri teminat altına alınabilir. Yoksa ırkçı emperyalizm bölgede taşeronlu ya da  taşeronsuz kan akıtmaya devam edecektir."
         Mursi'nin fotoğraflarının bulunduğu pankartlar ve sembol olan Rabia işareti taşıyan kalabalık zaman zaman  'Dik dur eğilme, Türkiye seninle', 'Paşaların tankı yıldıramaz halkı', 'Mursiciler burada, darbeciler nerede'  şeklinde slogan attı. Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.
 

HABERE YORUM KAT