1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sultanbeyli´de Öğretmenler Günü

Sultanbeyli´de Öğretmenler Günü

Sultanbeyli´de Öğretmenler Günü
       24 Kasım Öğretmenler Günü, Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen özel etkinlikle kutlandı. Programa çok sayıda  öğretmen ve ailesi katıldı. 
 
       Her yıl olduğu gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü bu sene de coşkuyla kutlandı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde öğretmenler gününe özel etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe, Belediye Başkanı  Hüseyin Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Adem Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat  Budak, MHP İlçe Başkanı Şamil Kural, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, okul müdürleri ve çok sayıda öğretmen ve ailesi katıldı.
 
       Programın ilk konuşmasını emekli öğretmenler adına Yusuf Çiçek yaptı. 38 yıllık meslek hayatında çeşitli kurumlarda  çalıştığını ifade eden Çiçek, “Tekrar dünyaya gelmek gibi bir durum mümkün olsaydı ben yine öğretmen olmak isterdim” dedi. Milletlerin ilme ve ilim adamlarına önem vermeleri gerektiğini ifade eden Çiçek, “İlime ve ilim adamlarına gerekli önemler verilmediğinde milletler geri kalırlar. Başkalarına muhtaç olurlar” şeklinde konuştu. Çiçek ayrıca dünyada bazı mesleklerin kutsal olduğunu ve bu mesleklerin içerisinde öğretmenlik mesleğinin de bulunduğunu kaydetti. 
 
      Aday öğretmenler adına da Mustafa Hastarakçı konuşma yaptı. Hastarakçı, “Hangi kademede görev yaparsak yapalım elimizde  şekillendireceğimiz şey insandır. İşimiz zor çünkü öğrencilerimizin her birinin hayal dünyası ve isteği farklı” dedi  ve öğretmenlik mesleğinin kutsiyetinden bahsetti.
 
                         “Toplumun Geleceğini Biz Şekillendiriyoruz” 
      Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Vefa Vedat Budak, “Toplumların gelişip modernleşmesinde, değişmesinde öğretmenlerin rolü vazgeçilmezdir. Öğretmenlerin yetiştirdiği kişiler geleceği şekillendirir. Toplumların geleceğini oluşturan gençler bizim elimizde şekillenir” dedi.
 
                                            23 Yeni Okul
      Programa katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Eğitimin kalitesi, öğretmenin kendini öğrencisine, hizmetine adamışlığına bağlıdır” dedi. Keskin, “Sultanbeyli’de derslik sayımız hala arzuladığımız seviyede değil. Biz eğitim konusunda çeşitli çalışmaları hayata geçirdik. Bu konuda yapılan ve yapılması gereken her şeyin takipçisiyiz” dedi. İlgili kurumlarla birlikte Sultanbeyli’de en büyük uğraşlarının ilçeye yeni okullar kazandırmak olduğunu vurgulayan  Başkan Keskin, “Siz değerli eğitimcilerimizin yükünü biraz daha hafifleterek, eğitim kalitemizi yükseltmek en büyük  hedeflerimiz arasında. Eğitim kalitemizin yükselmesi için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Sizin mesleğinizi daha iyi yapabilmeniz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sadece bu dönemde ilçemiz 23 yeni okula kavuşmuş olacak. Bu da Sultanbeyli için sevindirici bir durum. Okulların yanında gençlik merkezlerimiz de gençlerimizin hizmetinde” dedi.  Başkan Keskin konuşmasının sonunda tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.
 
                                        “Belediyemiz Eğitimle İç İçe”
               İlçe Kaymakamı İbrahim Özefe’de, eğitimle iç içe bir belediyeyle görev yaptıklarını ifade etti. Özefe, “Sultanbeylimizin  eğitimle ilgili bazı sorunları var. Eğitime katkısı ve öğretmenlerimize her konuda desteği için Belediye Başkanı  Hüseyin Keskin’i ve ekibini kutluyorum. Öğretmenlerimizin fedakarlıkları ve içtenlikleri eksiklerimizi gideriyor” dedi. Teknolojinin imkanıyla bilgi alıp vermenin günümüzde bir hayli kolaylaştığını kaydeden Özefe, “Yalnızca bilgiye ulaşmak  eğitim anlamına gelmemektedir. Eğitim de teknoloji kullanılmalıdır ve kullanılacaktır da. Bunlar eğitim de öğretmenin  önemini azaltmayacaktır” dedi. Öğretmenlerin hangi bilgiye ne kadar ve nasıl ulaşılacağı konusunda yol gösterici olduğuna dikkat çeken Özefe, “Okul ve öğretmen çocukların en yoğun iletişim kurduğu yerlerdir. Anne babasının söylediğini çocuklar çoğu zaman görev olarak görmezler ama öğretmenin söylediklerini görev olarak görürler” dedi. Özefe,  en büyük gayenin milli ve manevi değerlere bağlı bireyler yetiştirmek olduğunu kaydetti. 
 
           Konuşmaların ardından emekli olan bazı öğretmenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi verildi. Sultanbeyli’de mesleğe yeni başlayan ve aday öğretmen statüleri kalkan eğitimcilerin yemin etmesinin ardından, öğretmenlerden oluşan  orkestra, birbirinden güzel şarkıları konuklar için seslendirdi.
 
 
 

HABERE YORUM KAT