1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sultanbeyli´de Üç Yol

Sultanbeyli´de Üç Yol

Sultanbeyli´de Üç Yol

           Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi Üç Yol, Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştu. Kültür Merkezi’nde gerçekleşen özel gösterime Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç, filmin yönetmeni Faysal Soysal, STK temsilcileri, basın  mensupları ve çok sayıda sinemasever katıldı.

          Film gösteriminden önce bir konuşma yapan Başkan Keskin, böyle bir film ortaya çıkarttıkları için yönetmen Faysal Soysal’ı ve filmin oyuncularını kutladı. Kültür ve sanat alanında yapılan çalışmaların önemli olduğunu ifade eden Başkan Keskin, filmi izlemeye gelenlere iyi seyirler diledi.

           Filmin yönetmeni Faysal Soysal da yaptığı konuşmada Üç Yol filminin ilk uzun metrajlı çalışması olduğunu ifade etti. Filmi izlemeye  gelenlere sinema ve kitap çalışmaları hakkında bilgiler veren Soysal, “Bu filmin çekimi aslında bazı ilkleri barındırıyor. Bu filme  başlayacağımızda bazı konularda bizi korkuttular. Bosna da film çekmek kolay değil dediler. Güvenlik konusunda, izin konusunda sorunlar  çıkabilir diye bazı arkadaşlar bizi uyardı. Ama yılmadık. Uzun sürse de bu filmi yaptık. Film yaklaşık dört yıllık bir sürede bitti” dedi. Soysal ardından film hakkında kısa bilgiler verdi.

                                                                                    Filme Dair

           Yerli ve yabancı festivallerde kısa filmleri ile övgüler alan ödüllü yönetmen Faysal Soysal’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Üç Yol, Bosna  savaşında ve sonrasında yaşanan dramlara ayna tutuyor.  1990'lı yıllarda Avrupa'nın göbeğinde, Bosna-Hersek'te yaşanan acı dolu savaş yılları konu alan film, savaş sonrasında yakınlarını arayan insanların dramatik öyküsünü beyaz perdeye yansıtıyor. Yakınlarının izinde adalet arayışını sürdüren Türkiyeli bir şair ile insani yönü ağır basan Boşnak-Sırp bir psikologun yolları bu acı deneyimin gölgesinde  kesişiyor. İnsanın tüylerini ürperten toplu mezarlardan, yürek burkan bir aşka uzanan hikaye savaş sonrası bunalım döneminde yaşanan  krizlere, intiharlara, yitip giden mimari ve kültürel mirasa ve insani değerlere de vurgu yapıyor. Film gösteriminden sonra Başkan Keskin yönetmen Faysal Soysal’a çiçek takdim etti. Soysal daha sonra soruları cevapladı. Ayrıca filmi izlemek için gelenler fotoğraf sanatçısı Gökmen Kanberoğlu’nun Bosna’da çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi. Üç Yol filmi Aralık ayı boyunca Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde 9, 10, 16, 17, 23 ve 24 Aralık tarihlerinde 14.00 ve 19.00  seanslarıyla gösterimde olacak.

HABERE YORUM KAT