1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Süre doldu! Bacalarına filtre takmayan Manisa'daki Soma Termik Santrali mühürlendi

Süre doldu! Bacalarına filtre takmayan Manisa'daki Soma Termik Santrali mühürlendi

15 termik santrale baca filtresi takılmasını 2.5 yıl erteyeleyen kanun teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmişti. MANİSA'nın Soma ilçesindeki bir termik santrale filtre takılması için verilen 1 aylık sürenin sona ermesinin ardından Soma Termik Santrali bugün mühürlendi.

Manisa Soma'da bacalarına filtre takmayan Termik Santral'e mühür vuruldu. Türkiye'nin çeşitli illerindeki yaklaşık 15 termik santrale baca filtresi takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi, AK Parti ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Çevrecilerin de büyük tepki gösterdiği kanun teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl aralık ayının başında veto edildi. Manisa'nın 108 bin 981 nüfuslu ilçesi Soma'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kanun teklifini veto etmesi sevinçle karşılandı.

Süre doldu! Bacalarına filtre takmayan Manisa'daki Soma Termik Santrali mühürlendi

İçinde her birinde 1 buhar türbini jeneratörü, 1 kazan, 1 kondeser, 1 soğutma kulesi olan ve 165 megawatt gücünde 6 ünitesi bulunan Soma Termik Santrali'nin hava kirliliğine neden olduğunu söyleyen yöre halkı, kararın veto edilmesini sevinçle karşıladı. Vatandaşlar, 2 ünitesi 1 bacaya bağlı olan santralin bacalarına filtre takılması halinde ilçede sağlık sorunlarının azalacağını kaydettiler.

Süre doldu! Bacalarına filtre takmayan Manisa'daki Soma Termik Santrali mühürlendi

Yetkililer de termik santraldeki 3 bacaya filtre takılması için 1 ay süre verdi. Süre 1 Ocak'ta doldu ancak bacalara filtre takılmadı. Bunun üzerine harekete ekipler, gece yarısı harekete geçti. Yetkiller, yeni yılın ilk dakikalarında polis ekipleri eşliğinde gittikleri Soma Termik Santrali'ni, mühürleyerek faaliyeti durdurdu. DHA, faaliyetin olmadığı termik santraldeki sessizliği görüntüledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT