1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suudi Arabistan'dan Türkiye ile ilgili küstah açıklama

Suudi Arabistan'dan Türkiye ile ilgili küstah açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya tezkeresi hakkında ilk kez yapılan açıklamada Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde alınan Libya tezkeresi kararı kınandı.

Suudi Arabistan'dan Türkiye ile ilgili küstah açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan Libya tezkeresi hakkında ilk kez açıklama yapıldı.

TBMM'DE ALINAN KARARI KINADILAR

Libya tezkeresi hakkında Riyad yönetiminden açıklama yapıldı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı kınandı. Ayrıca Libya tezkeresinin BMGK kararını ihlal ettiği belirtilirken, Arap Birliği tarafından 31 Aralık 2019'da kabul edilen Arap tutumuna muhalefet ederek Libya krizini çözme amaçlı uluslararası çabaları "baltalamak" olduğu aktarıldı.

Suudi Arabistan'dan Türkiye ile ilgili küstah açıklama

Türkiye'nin bu hamlesinin, Libya'nın güvenlik ve istikrarı için bir "tehdit" olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı, bu kararın uluslararası prensipler ile anlaşmaları açık bir şekilde ihlal edip bir Arap ülkesinin iç işlerine karışmak anlamına geldiğini, bu durumun da Arap ve bölgesel güvenliğe yönelik bir "tehdit" oluşturduğunu belirtti.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı (UMH) Al Sarrac arasında "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Anlaşması" imzalandı. O günlerde gündeme son dakika olarak düşen bu anlaşma sonrası, bölgede başta Yunanistan ve İsrail olmak üzere birçok ülkenin planları alt üst olmuştu.

Yapılan anlaşma gereği, Libya'nın da davetiyle Türk askerine Trablus yolu görünmüştü. 2 Ocak tarihinde TBMM'de yapılan Libya tezkeresi oylaması, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin vetosuna rağmen, AK Parti ve MHP'nin evet oylarıyla kabul edilmişti.

HABERE YORUM KAT

8 Yorum