1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tanzanya’ya yatırım çağrısı

Tanzanya’ya yatırım çağrısı

Afrika'nın ortadoğu bölgesinde yer alan Tanzanya'nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu, ülkeleri ile Adana arasında ticari işbirliğini güçlendirmek...

Tanzanya’ya yatırım çağrısı

Afrika'nın ortadoğu bölgesinde yer alan Tanzanya'nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth Kiango Kiondu, ülkeleri ile Adana arasında ticari işbirliğini güçlendirmek istediklerini bildirdi.

Türk iş adamlarıyla Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Bekir Sütcü'yü ziyaret eden, Tanzanya Büyükelçisi Kiondu, ülkelerindeki fırsatlar konusunda bilgi verdi.

Adana Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler veren Başkan Bekir Sütcü'de, "Türkiye'de 300'ün üzerinde sanayi bölgesi var. Adana OSB, Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgeleri içerisinde ilk 5'de yer alıyor. Bunun sebebi; fiziki açıdan, coğrafi konumdan ve ticaret hacminden kaynaklanıyor. 16 milyon m2'lik alanımız mevcut. Yaklaşık 500 sanayi kuruluşu ve yaklaşık 40 bin çalışanımız var. Her sektörde karma bir organize sanayi bölgesiyiz. Başta tekstil sektörü olmak üzere makine, gıda, plastik ambalaj, mobilya ve ağaç sanayimiz var. Sektöründe öncü olan birçok firma OSB'mizde yer alıyor" dedi.

Yabancı yatırımcıların Adana'da etkili faaliyetler gerçekleştirdiğini kaydeden Başkan Sütcü, Avusturya, İsrail, Hindistan, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yüzde yüz sermayeleri olan şirketlerin bulunduğunu, sadece AOSB'den yapılan ihracatın 1 milyar doları geçtiğini belirtti.

"İşbirliğine sıcak bakıyoruz"

AOSB'de ağırlandıkları için memnuniyetini dile getiren ve Başkan Sütcü'ye teşekkür eden Büyükelçi Elizabeth Kiango Kiondu, "Bu genç, enerjik, geleceğin sanayicileri ekibinin burada olması beni çok duygulandırdı. Takdir ediyorum" şeklinde konuştu.

Tanzanya'nın kalkınma konusunda zorlukları olduğunu ifade eden Büyükelçi, "Bu bölgeden öğrenip işbirliği yapılabilecek çok konu olduğunu kaydetti. Organize sanayi bölgesi kurma projeleri olduğunu dile getiren Büyükelçi, Adana ile işbirliği yapmaya sıcak bakıyoruz" dedi.

Tanzanya'nın yüzde 70'inin tarımla iç içe olduğunun altını çizen Büyükelçi, tarım ve üretim ile ilgili fırsatlar olduğunu ve özellikle mobilya sektörünün odun, kereste gibi hammaddeleri Tanzanya'dan temin edilebileceğini kaydetti.

Tanzanya'da pamuk üretim kalitesinin giderek arttığını belirten Büyükelçi Elizabeth Kiango Kiondu, "Tekstil ve mobilya sektöründe kaçırılmaz fırsatlarımız var. Adanalı firmaları Tanzanya'da görmek istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Sütcü, büyükelçiye ziyaretin anısına saat armağan etti.

Tanzanya’ya yatırım çağrısı

Tanzanya’ya yatırım çağrısı

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT