1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Tapu harçları düştü, satışlar artacak"

"Tapu harçları düştü, satışlar artacak"

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, tapu harçlarındaki indirimin sektöre talebin artışı olarak yansıyacağını söyledi.

"Tapu harçları düştü, satışlar artacak"

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, tapu harçlarındaki indirimin sektöre talebin artışı olarak yansıyacağını söyledi.

Tapu harçlarındaki indirim bugün resmi gazetede yayınlandı. Yapılan düzenlemeye göre, tapu dairesinde satış işlemi sırasında beyan edilen değer üzerinden "binde 20" nispetinde alınan tapu harcı, "binde 15" olarak yeninden belirlendi. Bu indirim 30 Eylül 2017'ye kadar geçerli olacak. Harç oranındaki değişiklik 400 bin TL üzerinden yapılan bir satış üzerinden örneklendirilir ise, dün itibarı ile alıcı 8 bin TL, satıcı 8 bin TL olmak üzere 16 bin TL olarak tahsil edilen tapu harcı, bugün ise alıcı 6 bin TL, satıcı 6 bin TL olmak üzere 12 bin TL olarak alınacak.

"Sektörümüze ivme kazandıracak"

Tapu harçlarındaki indirimin sektör açısından çok önemli bir düzenleme olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "2012 yılında yapılan düzenleme ile tapu harçları binde 16,5'den, binde 20'ye yükseltilmişti. Son dönemde yapılan KDV ve damga vergisi indirimleri, yabancılara satıştaki düzenlemeler ile birçok olumlu gelişme yaşanmıştı. Şimdi de yapılan bu düzenleme sektörümüze talebin artışı olarak yansıyacaktır. Satışı bekletilen ve proje teslimlerinde olan satışlar bu dönemde hızlı şekilde gerçekleşecektir" dedi.

"Satışlar geçen yılı geçecek"

Satışların bu dönemde ayrı bir fırsat olarak görüleceğini belirten Özelmacıklı, "2016 yılında toplamda 1 milyon 341 bin 453 satış yapılmış, ilk on ayda ise 1 milyon 66 bin 85 satışa ulaşılmıştı. Bu düzenleme ile satışlarda yüzde 10'luk bir artış öngörüyoruz. Harçların azalması beyanların gerçek değer üzerinden verilmesine de fayda sağlayacaktır" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.