1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Tapu Harçlarının düşürülmesi

Tapu Harçlarının düşürülmesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, tapu harçlarının düşürülmesiyle gayrimenkul sektörünün hareketleneceğini...

Tapu Harçlarının düşürülmesi

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, tapu harçlarının düşürülmesiyle gayrimenkul sektörünün hareketleneceğini söyledi.

Tapu harçlarının düşürülmesini değerlendiren Karataş, son aylarda hükümetin hayata geçirdiği düzenlemelerle inşaat sektörü ve gayrimenkul piyasasının rahatladığını belirterek, "Tapu işlemleri üzerinden binde 40 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 30 olarak uygulanmasına ilişkin yönetmelik resmi gazetede yayınladı. Geçici de olsa, yapılan bu geçici indirim ile gayrimenkul sektörü hareketlenecek. Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı" dedi.

"Kayıt dışı ekonominin önüne geçilecek"

Deniz Karataş, kayıt dışı ekonomi anlamında damga vergisinin değil tapu harcının kaldırılmasının hem inşaat sektörüne teşvik anlamında daha olumlu bir sonuç doğuracağını hem de düşük beyan edilen gayrimenkul bedeli sebebi ile bu anlamda kayıt dışı ekonominin önüne geçileceğini kaydetti.

Yeni imar alanları

KDV, damga vergisi ve tapu harçlarından yapılan düzenlemelerin gayrimenkul alımı yapmak isteyenler için bir fırsat dönemi olduğunu kaydeden Deniz Karataş, şöyle devam etti : " Ruhsat harcı ve yapı kullanma izni harcı da anlamlı bir şekilde azaltılmalı. Belediyeler de imarlı, alt yapılı ucuz arsa üretmeli. Asli görevi arsa üretmek olan belediyelerin, yeni imar alanları açmaması, arz-talep dengesi gereği mevcut arsa fiyatlarında artışa neden olmakta ve bu durum sektörde yatırımların azalması sonucunu beraberinde getirmekte. Sektörün gelişimi ve değişen konut ihtiyaçların karşılanması için yeni imar alanlarının açılması, ivedilikle ele alınması gereken konuların başında gelmekte".

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT