1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Tarih Sempozyumunda Yeşilçam karakteri Malkoçoğlu ele alındı

Tarih Sempozyumunda Yeşilçam karakteri Malkoçoğlu ele alındı

Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumunda Yeşilçam karakterlerinden Malkoçoğlu ele alındı.

Tarih Sempozyumunda Yeşilçam karakteri Malkoçoğlu ele alındı

Uluslararası Çoban Mustafa Paşa ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumunda Yeşilçam karakterlerinden Malkoçoğlu ele alındı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin en büyük yerel tarih sempozyumu özelliği taşıyan Çoban Mustafa Paşa Uluslararası Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumunda Yeşilçam filmlerinde Cüneyt Arkın'ın canlandırdığı Malkoçoğlu'na yer verildi. Osmanlı Devleti'nin en önemli akıncı ailelerinden Malkoçoğulları'ndan Mehmed bin Malkoç Bey'e ait olan türbenin ise Kocaeli'nin Gebze ilçesinde olduğu bilgisi verildi. Karamürsel Al Salonu'nda gerçekleşen ve oturum başkanlığını Prof. Dr. Nigar Pösteki'nin yaptığı oturumda Yeşilçam filmlerinin konusu olan Malkoçoğlu karakterinin tarihteki yeri, bilimsel veriler ile gün yüzüne çıkarıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden tarihçi ve araştırmacı Volkan Şenel Gebze Malkoçoğlu Mehmed Bey Türbesinin Kocaeli'nin Gebze ilçesi merkezinde -günümüzde kent meydanı olarak adlandırılan yerde- bulunduğunu ifade etti. Türbenin bulunduğu yerin ayrıca Gebze'nin eski mezarlık alanı olduğunu kaydeden Şenel, erken dönem Osmanlı türbelerinden olan yapının, 1385 yılında ölen Osmanlının ilk akıncı beylerinden Mehmed bin Malkoç Bey'e ait olduğu bilindiğini ifade etti.

Türbeyle ilgili en erken tarihli bilgiyi ise, Müzeci Halil Edhem Bey'in verdiğini ifade eden Volkan Şenel, "1912 yılında yapıyı inceleyen Halil Edhem Bey, türbenin kitabesini okumuş ve Tarih-i Osmani Encümeni Mecmuası'nda "Gegbüze'de 787 Tarihli Bir Osmanlı Kitabesi" adlı makalesiyle yayınlamıştır. Tarihi öneminin belirlenmesine rağmen Malkoçoğlu Türbesi gerektiği kadar özenle korunmadığı için sonraki dönemlerde iyice harap olmuştur. 1940'lı yıllarda sadece büyük köşe payeleri görülebilen türbenin içinde bulunduğu mezarlık sonraları bütünüyle ortadan kaldırılmış, sadece Malkoçoğlu Türbesi'nin yeri muhafaza edilmiştir. 1950'li yıllarda iyice harap bir vaziyete düşmüş olan türbe, 1969-1975 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce, 2012 yılında ise Gebze Belediyesi tarafından restore edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Dr. Ahmet Tülüce kahramanlık filmlerinde kimlik temsilleri ve malkoçoğlu filmlerinde öteki olmak, Arş. Gör. Ümmühan Molo ve Orhan Faigov Kahramanlık Olgusu ve Malkoçoğlu'nun Türk Sinemasındaki Temsillerini, diğer kahramanlık filmleri ile olan benzerlikleri ve farklılıkları ele aldı. Arş. Gör. Emel Ateşçi ve Arş. Gör. Gözde İslamoğlu ise "Muhteşem Yüzyıl Dizisinde Malkoçoğlu Karakteri ve Değişen Kültürel Bellek" adlı sunumda 1970'li yıllardaki Malkoçoğlu filmleri ile Muhteşem Yüzyıl dizisinde yaratılan Malkoçoğlu'nun karşılaştırmasını yapmak ve bu bağlamda kültürel belleğin nasıl şekillendiğini aktarıldı.

Tarih Sempozyumunda Yeşilçam karakteri Malkoçoğlu ele alındı

Tarih Sempozyumunda Yeşilçam karakteri Malkoçoğlu ele alındı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.