1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı için Ankara'ya gelen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'yi resmi törenle karşıladı. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider 10 anlaşmayı imzaladı.

Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

Türkiye ile ekonomik ve siyasi alanda iyi ilişkileri bulunan Katar'ın Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani' Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı kapsamında Ankara'ya geldi. Sani'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi törenle karşıladı. Liderlerin koronavirüs salgın tedbirlerine uyduğu ve selamlaşmadığı görüldü. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sani özel bir görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar'ın Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, törenle işbirliği anlaşmalarını imzaladı. 

Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

İMZALANAN ANLAŞMALAR

Bu kapsamda, "İstinye Park Hisselerinin Devrine Dair Anlaşma", "İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi'ne Yapılacak Potansiyel Ortak Yatırıma İlişkin Mutabakat Zaptı", "İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Hisse Senedi Alımına Dair Mutabakat", "Global Liman İşletmeleri ve QTerminals W.L.L Arasında Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri AŞ'nin Hisse Devrine ve Satın Alımına Dair Anlaşma", Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Katar Devleti Serbest Bölgeler İdaresi Arasında Serbest Bölgeler Alanında Ortak Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Mutabakat Zaptı", "Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Arasında Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı", "Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Katar Devleti Maliye Bakanlığı Arasında Geliştirilmiş Ekonomik ve Mali İşbirliği Alanında Mutabakat Zaptı", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" ve "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Niyet Beyanı" imza altına alındı.

Törende, ayrıca Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani "Türkiye Cumhuriyeti ve Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısı Ortak Bildirisi"ni imzaladı.

Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

TÖRENE KATILANLAR

Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez ile Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrımenkul İnşaat Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de katıldı. 

Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

Tarihi an gerçekleşti! Türkiye ile Katar arasında anlaşmalar imzalandı

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT