1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi doku canlandırılıyor

Tarihi doku canlandırılıyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin kültürü ve yaşam tarzı korunarak geçmişten günümüze, günümüzden de geleceğe aktarılması amacıyla...

Tarihi doku canlandırılıyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin kültürü ve yaşam tarzı korunarak geçmişten günümüze, günümüzden de geleceğe aktarılması amacıyla "Miras Atölyesi 1" projesi kapsamında, 16 adet 2. grup sivil mimarlık örneği ahşap ev kamulaştırıldı.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğünce Miras Atölyesi 1 projesi kapsamında Süleymanpaşa ilçesine bağlı Ertuğrul Mahallesi Peştemalcı Caddesi 534 Ada 23-24 parsellerdeki 2. grup olarak tescilli kültür varlığı olan ahşap konakların restorasyon çalışmaları yapılmak üzere ihalesi gerçekleştirilerek yüklenici firmaya teslimi yapıldı.

Kültürel anlamda Tekirdağ'ın tarihi dokusunu taşıyan ahşap konaklar, aslına uygun bir şekilde yenilenerek vatandaşların hizmetine sunulacak. Ahşap konaklar, kültür varlıkları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlara hizmet sunulması amacıyla Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu, danışma ofisi olarak kullanılacak. Çalışmanın 2018 yılının sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor. Bu proje ile Tekirdağ ili, Süleymanpaşa ilçesi, Ertuğrul Mahallesi, Rakoczi müzesi etrafında bulunan tarihi dokunun yeniden canlandırılarak gelecek nesillere ve turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında tarihi dokunun en yoğun hissedildiği ve kentsel sit alanı sınırları içinde kalan Ertuğrul Mahallesinde 16 adet yapı kamulaştırması tamamlandı. Yapıların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak onaylanmak üzere Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderildi. Projeler onaylandıkça restorasyon çalışmalarına devam edilecek.

Miras Atölyesi I Projesi ile Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesi Ertuğrul Mahallesi'nde kentin geleneksel kültürünü ve tarihi geçmişini yansıtacak bir merkez oluşturulması hedefleniyor.

Tarihi doku canlandırılıyor

Tarihi doku canlandırılıyor

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.