1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop:

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop:

Türkiye Barolar Birliği'nin referandum karşısındaki tutumunu eleştiren Şentop, "Türkiye Barolar Birliği gibi bir kurum, Türkiye'deki bütün baroların,...

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop:

Türkiye Barolar Birliği'nin referandum karşısındaki tutumunu eleştiren Şentop, "Türkiye Barolar Birliği gibi bir kurum, Türkiye'deki bütün baroların, avukatların temsilcisi olan bir kurum "Hayır" kampanyası yürütüyor. Avukatların hepsi "Hayır" demiyor. Onları temsil edin bir kurumunda belli bir karar kanaat peşinde dolaşması, gezmesi de çok doğru değil." dedi.

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda "Yeni Türkiye Yeni Anayasa" isimli konferans verildi. Konferansa konuşmacı olarak katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Türkiye Barolar Birliği tarafından anayasa değişikliğine ilişkin hazırlanan metinle ilgili açıklamalarda bulundu.

Şentop, "Bir metin hazırlamışlar, Barolar Birliği'nin sayfasında da var. O metinde de tabi bilerek, bilmemek mümkün değil. Bilerek bazı yanlış bilgiler oraya konulmuş ve o yanlış bilgiler üzerine de yorum yapılıyor. Mesela Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yetkilerinin azaldığına, dair bir yorum yapılıyor ama o yorumun dayanağı olarak verilmiş maddeye eksik yazmışlar. Bir kısmını yazmışlar. Maddenin diğer fıkralarını yazsalar o yorumu yapamayacaklar çünkü. O yorumu yapabilmek için maddeyi kısaltmışlar. Dört fıkralık maddeyi tek fıkra olarak yazmışlar. Bu apaçık sahtekarlıktır. Buna görüş farklılığı denmez. Bilgi doğru olmalı ama o bilgiyi tabii ki herkes farklı yorumlayabilir, farklı sonuç çıkarabilir ona bir itirazımız olmaz. Milletimizi yanıltmak için, kafa karışıklığına sebebiyet vermek için bazı bilgileri, Anayasa değişikliğindeki bazı maddeleri çarpıtarak, değiştirerek yayınlamak, kitap bastırmak, kitapçık bastırmak apaçık bir sahtekarlıktır." açıklamasını yaptı.

Programa, Bayburt Milletvekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, kurum amirleri, kuruluş temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop:

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop:

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT