1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TBMM Başkanı Kahraman: “Bir Başbakanları var, Rutte mi yoksa Hilter mi, Musolini mi, Franco mu?”

TBMM Başkanı Kahraman: “Bir Başbakanları var, Rutte mi yoksa Hilter mi, Musolini mi, Franco mu?”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Hollanda'ya tepki göstererek, "Bir Başbakanları var, Rutte mi, yoksa Hilter mi, Denito Musolini...

TBMM Başkanı Kahraman: “Bir Başbakanları var, Rutte mi yoksa Hilter mi, Musolini mi, Franco mu?”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Hollanda'ya tepki göstererek, "Bir Başbakanları var, Rutte mi, yoksa Hilter mi, Denito Musolini mi, Franco mu? Silinemez bir leke. Çok yanlış bir hareket. Çarşamba seçim var diye kalkıp istifade edecek" dedi.

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın 15 Temmuz gecesinde yaşananları o gece TBMM'de bulunan milletvekillerinin gözünden anlattığı "Gazi Mecliste O Gece" adlı kitabın tanıtımı Mecliste yapıldı. Kitabın tanıtımına katılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Hollanda ile yaşananlara ilişkin olarak, "Bir Başbakanları var, Rutte mi, yoksa Hilter mi, Denito Musolini mi, Franco mu? Silinemez bir leke. Çok yanlış bir hareket. Çarşamba seçim var diye kalkıp istifade edecek. Yazık. Hollanda bizim kürdan cebimiz. Toplamı 41 kilometrekare. Konya'dan daha küçük. Kim oluyorsunuz siz? Önleyemeyeceksiniz, gelişmemizi önleyemeyeceksiniz. Şimdiye kadar niye engel koymuyordunuz? Şimdi niye engel koyuyorsunuz? Zannediyorum orada yaşayan işçilerimiz milli ruh ve şuur içinde büyük bir iştirak ortaya koyacaklar. Milli ruhumuzu, beraberliğimizi 15 Temmuz'dakini, 7 Ağustos'takini hep yaşayacağız. Göstermelik kavgalar sökmeyecek" dedi.

Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi AK Parti, CHP ve MHP Grup Başkanvekilleri ile birlikte oturduklarını söyleyerek, "O gecenin kitap haline getirilmesi, ibreti müessir olsun diye tarihi bir günü yaşatmak diyelim. Elzemiyetti. Başbakanlık çıkardı bir kitap, Cumhurbaşkanlığı çıkardı, özel sektör çıkardı" ifadelerini kullandı.

Ünüvar'a teşekkür eden Kahraman, "Menfur bir gece yaşadık. Fetullah güzel bir isim, herkes bir isim arıyordu. Ben ona yeni bir isim buldum, Çakal Carlos. Dünyanın en meşhur teröristi. Fransa'da yaşadı. İnsan kendi toprağının, vatanının, ekmeğini yediği yerin aleyhine kalkar da şu hale getirir mi, buna rıza gösterir mi zalim? O akşam bütün arkadaşlarımız meydanlarda olanlar, burada olanlar dahil akıllarına ölümü getirmediler. Çünkü biz inanıyoruz ki insan ömrü sayılı ve ecel ne öteye ne de geriye gider" şeklinde konuştu.

Bütün milletin el birliği ile darbe girişimine karşı durduğunu belirten Kahraman, "15 Temmuz eğer tahakkuk etseydi, 16 Temmuz'daki Türkiye'yi düşünebiliyor muyuz? Bir tarafta DAEŞistan, Kürdistan, Ermenistan, bir bölüm kalmış Türkiye'ye, birbirini boğazlayan insanlar. Suriye bize geldi, biz nereye gidecektik? Cumhurbaşkanımızın halkı meydanlara çağırması fevkalade hadise oldu, büyük payı var. Millet parti rozeti olmadan "Türkiye" diyerek yola koyuldu. Bundan sonra öyle hiç kimse eline silah alıp, bir bildiri okuyup, bilmem ne konseyi deyip "darbe yaptım" diyemez. Toplum demokrasiyi özümsediğini ortaya koydu" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, Meclisin ikinci defa gazi olduğunu söyleyerek, yüzün üzerinde milletvekilinin göğsünü millet adına siper ettiğini belirtti. Elitaş, "O gün bütün milletvekilleri sabahlara kadar meydanlarda üniformalı teröristlere karşı mücadele etmek için gayret gösterdiler. Bir taraftan kahraman milletvekillerimiz Mecliste görevlerini devam ettirirken, milletin sesi olan diğer milletvekillerimiz de 81 vilayette bulabildikleri her vilayette milleti bir ve beraber tutmak için gayret gösterdiler" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de, geceyi dayanışma halinde takip ettiklerini belirterek, "Ben inanıyorum ki burada hiçbir parti ayırımı gözetmeksizin herkesin darbeye karşı ortak bir duruş sergilemesi, darbe girişiminin en önemli moral, motivasyonunu bozan etkenlerden biri olmuştur ve Mecliste bu yüzden bombalanmıştır. Mecliste milletvekillerinin olduğu ve milletvekillerinin milli iradenin yanında olduğu tartışmasız şekilde ortaya konunca Meclis de hedef alınmıştır. Sabaha kadar bombaların altında bizlerde halktan aldığımız yetki çerçevesinde gerekirse canımızı ortaya koyma kararlılığı içerisinde burada mücadele ettik" şeklinde konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP milletvekillerinin TBMM'yi savunmak üzere Meclise geldiklerini aktararak, sokaklarda, bütün Türkiye'de genç, yaşlı tüm vatandaşların darbe girişimine karşı koyduğunu hatırlattı.

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, 15 Temmuz gecesinin bir daha yaşanmaması temennisinde bulunarak, 15 Temmuz tarihini asrın en uzun gecesi olarak niteledi.

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, 16 Temmuz sabahının aydınlık olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım'a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye teşekkür etti.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT