1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tecirli: "Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir"

Tecirli: "Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir"

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu(ADEM) Amerika'nın Kudüs kararına tepki gösterdi.

Tecirli: "Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir"

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu(ADEM) Amerika'nın Kudüs kararına tepki gösterdi.

MKÜ Konser Alanı'nda yapılan eylemde konuşan ADEM Başkanı Abdurrahman Tecirli, Kudüs'ün, kendilerinin nazarında mihenk olduğunu söyledi.

Tecirli, bugün ortaya çıkan bu hadisenin Kudüs'ü sadece Filistin sorununun bir parçası olmaktan çıkardığını belirterek, "Küresel dünya sisteminin çatırdamasıyla ortaya çıkan endişe, emperyalistleri gün geçtikçe, daha da korkutmakta ve iktidarların, sabit kılabilmeleri adına, şiddetin boyutunu gün geçtikçe derinleştirmektedir. Ekmeğini şiddet üzerinden kazanan, bu şer odaklarının son hamlesi; bütün inançlarca kutsal sayılan, Yüce Allah'ın, mesajını insanlığa iletmeleri üzere görevlendirdiği Peygamberlerin birçoğunun yaşamış olduğu kısaca "Her şeyin başladığı yer" olarak tanımlayabileceğimiz, insanlığın ortak mirası Kudüs'ün, ABD tarafından İsrail'in başkenti olarak kabul edilmesidir" dedi.

Tecirli, Filistin'in bütün dünyanın gözleri önünde insanlık trajedisinin yaşandığı işgaline duyarsızlık, bugün olayı farklı noktalara taşımı ve şiddetin iktidarını sürenlere insanlığın ortak mirasına göz koyabilecek cesareti verdiğini kaydetti.

Tecirli, Kudüs'ün önemini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Filistin'in bütün dünyanın gözleri önünde, bir insanlık trajedisinin yaşandığı işgaline duyarsızlık, bugün, olayı farklı noktalara taşımı ve şiddetin iktidarını sürenlere insanlığın ortak mirasına göz koyabilecek cesareti vermiştir. Her anlamda ortak yaşama kültürünün sembolü haline gelmiş bu kadim ve kutsal şehri tek tipleştirme girişimi bu şehrin kültürel ve tarihi kodlarına aykırı olmakla beraber, yaşadığımız coğrafyanın huzur ve istikrarını da tehlikeye atmaktadır. Bu talihsiz karar hiçbir şekilde Kudüs'ün statüsünü tayin etme mahiyetine sahip olmadığı gibi ekmeğini şiddet organizasyonları üzerinden kazanan ülkelerin kabulü ile de hiçbir geçerliliğe sahip değildir. Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs, insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Bizce, bugün ortaya çıkan bu hadise, Kudüs'ü sadece Filistin sorunun bir parçası olmaktan çıkarmış insanlığın ortak sorunu haline dönüştürmüştür. İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tamda bu yüzden dünyanın bütün iyi insanlarına çağrıda bulunarak "Kudüs için direniş, insanlık için diriliştir" diyoruz."

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.