1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Teknolojik Gelişmeler Ustalık Özelliğini Bitirdi.

Teknolojik Gelişmeler Ustalık Özelliğini Bitirdi.

Teknolojik Gelişmeler Ustalık Özelliğini Bitirdi.

Ticarette 50.yılını doldurmuş esnaflarla ilgili bu haftaki sohbetimizi oto elektrik tamircisi Mustafa Aşçıoğlu ile gerçekleştirdik. Eski esnaflarda kisöz vermenin öneminin şimdilerde yok olduğundan yakınan Aşçıoğlu, “otomobil geçerliliğini sürdürdükçe bu meslek önemini yitirmez” dedi.

 

Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz?

1932 Kayseri doğumluyum. Kayseri’de ilkokulu bitirdim. Sanat okuluna gittim fakat bitiremeden ayrıldım. 1950 senesindeSümerbank bez fabrikasında çırak okuluna gittim. Orada oto elektrikçi olarak yetiştim. Oradan ayrılarak ortakla beraber Kayseri Sanayi Sitesi’nde elektrik dükkanı açtık. 1957’de açtığımız dükkanı 1958 yıllında kapatarak 1958’in ocak ayında Pendik’te dükkanımı açtım. İlk Pendik’te Ortanca Sokak’ta 19 yıl kaldım. 1983 yılında ise Pendik Sanayi Sitesi’ne geçtik.

Bu sektöre nasıl başladınız?

Fabrikada çalıştığımız zaman kendimize ait bir işyerinin olması istedik. Elektrik üzerine eğitim aldığımız için elektrik dükkanı açmaya ortağımla beraber karar verdik. 1958-1970 yılları arasında belediye arabalarını tamirini biz yapıyorduk.

Sektörünüzün durumu nasıl?

Esasta çok iyi meslektir bizim meslek. Önümüzde otomobil sanayi çok gelişti. Herkesin bir arabası var. Bu meslekte otomobil geçerliliğini sürdürdüğü müddetçe bizim iş olmak zorundadır. Dürüst olduğun müddetçe bu meslekte kriz yoktur, iş her zaman vardır.

Araçların bilgisayar donanımlarının gelişmesi sektör üzerindeki olumsuz etkisi var mı?

İlk yaptığımız zaman bu işi ilk dönem şarj dinamoları vardı. Şimdi her şey elektroniğe bindi. Oto elektrikçisiysen kendini yetiştirip, geliştireceksin. Doğal olarak kendimizi geliştirdiğimiz müddetçe bizim için bir sıkıntısı yok elektronik donanımların. Benim zamanımda elektronik sistem olmadığı için ben elektrikte uzmanlaştım. Benimle beraber oğlum 20 yıldır çalışıyoruz. O elektronik üzerinde uzmanlaştı. Teknolojiye ayak uydurursanız hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

Son olarak tüm esnaflara sorduğumuz soruyu size de sormak istiyorum. 50 yılı aşmış bir esnaf olarak şimdiki esnafla eskiyi değerlendirir misiniz?

Esnaf demek söz demektir. Eğer bir sözü vermişsen, o kişi esnafsa onu yapar. Sözü yerine getirirsen esnafsındır. Maalesef bu devirde bu yok. Eskiden imkanlar kısıtlıydı. Bir şarj dinamosunu tamir etmek için gecelerce çalışırdık. Bir ustalık vardı o zamanlar. Şimdi şarj dinamosu bozulduğunda yerine yenisi sipariş edilip sadece takılıyor. Teknolojik gelişmeler ustalığı özelliğini bitirdi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.