1. HABERLER
  2. SPOR
  3. TFF, Süper Lig kulüplerinin harcama limitlerini açıkladı!

TFF, Süper Lig kulüplerinin harcama limitlerini açıkladı!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kulüp Lisans Kurulu, Süper Lig kulüplerinin 2020-2021 sezonu takım harcama limitlerini açıkladı.

TFF, Süper Lig kulüplerinin harcama limitlerini açıkladı!

Türkiye'de transfer döneminin resmi olarak başlamasıyla birlikte harcama limitlerinin nasıl olacağı merak konusu olmuştu. Bugün açıklanması beklenen harcama limitleri TFF tarafından açıklandı. 

 İşte Süper Lig takımlarının, 'Harcama Limiti' listesi:

TFF, Süper Lig kulüplerinin harcama limitlerini açıkladı!

Kulüpler önümüzdeki sezon uzun süredir büyük merakla beklenen limitler çerçevesinde harcama yapabilecek. Kulüp Lisans Kurulu, mali durumlarına göre kulüpler için tek tek harcama limiti belirleyecek. Geride kalan 2019-2020 sezonunda kabul edilebilir sapma miktarı yüzde 30 olarak tespit edilmişti. Bu sezon ise sapma miktarı yüzde 15’e çekilecek. Başka bir deyişle kulüpler 2020-2021 sezonunda açıklanan harcama limitini yalnızca yüzde 15 oranında aşabilecek.

TFF Kulüp Lisans Kurulu geçen sezon en yüksek harcama limitini 368 milyon lira ile Galatasaray’a vermişti. Beşiktaş’a 256, Fenerbahçe’ye 206, Başakşehir’e 149, Trabzonspor’a ise 88 milyon lira harcama hakkı verilmişti.

İŞTE UYGULANACAK YAPTIRIMLAR

Takım harcama limitinin aşılması durumunda uygulanacak cezalar şöyle:

- Yüzde 5’e kadar ihtar cezası verilir.
- Yüzde 6 - yüzde 10 arası kadro sınırlaması cezası verilir.
-Yüzde 11 - yüzde 15 arası transfer yasağı cezası verilir.
- Yüzde 16 - yüzde 20 arası 1 puan silme cezası verilir, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.
- Yüzde 21 - yüzde 25 aşılması durumunda 2 puan silme cezası verilir, buna ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.
- Yüzde 26 ve üstü aşılması durumunda 3 puan silme cezası verilir, buna ek olarak Transfer Yasağı, Kadro Sınırlaması ve Para Cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanır.

İTİRAZLAR 15 ARALIK'A KADAR

Öte yandan TFF, kulüplerin itiraz hakkı için de "Kulüpler için belirlenen takım harcama limitleri belirtilen gerekçelerle ve usullerle, 15 Aralık tarihine kadar yapılacak başvurular ve her iki transfer ve tescil döneminin son günü en geç saat 18.00'e kadar yapılacak başvurular üzerine Kulüp Lisans Kurulu tarafından artırılabilir" açıklamasını yaptı.
 

Onur Çelik
Spor Editörü
HABERE YORUM KAT