1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tıp Dünyasında Kapalı Ameliyatlar Artıyor.

Tıp Dünyasında Kapalı Ameliyatlar Artıyor.

Tıp Dünyasında Kapalı Ameliyatlar Artıyor.
           Marmara Ünüversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Hasan Fevzi Batırel,üniversitenin Haydarpaşa Kampüsü'nde MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çeşitli  branşlardaki doktorlerı ile basın toplantısı düzenledi.  
 
          Prof. Dr.Hasan Fevzi Batırel,hastanede açık amaliyatların yerini kapalı ameliyatların aldığını söyledi Batırel ayrıca  "Karın iç organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan, laparoskopi, torakoskopi ve endoskopik yöntemlerle ameliyat olan hastalar, daha hızlı  evlerine dönebiliyor ve klasik cerrahiye göre iyileşme süresi daha da kısalıyor" diyen Batırel Kapalı ameliyatların geleceğin cerrahi yöntemi olduğunu anlatı.
 
        Getirdiği kolaylıklar nedeni ile giderek daha çok kapalı ameliyatların tercih edildiğini beliten Hasan Fevzi Batırel, bu alanda en başarılı çalışmaların MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile MÜ Tıp Fakültesine Bağlı Academic Hospital'da başarıyla gerçekleştiğini ifade etti.
 
       Kapalı yöntemin en az açık yöntem kadar başarılı olduğunu bildiren Batırel, kapalı ameliyat yönteminin
 cerrahi sırasında olabilecek sorunları ve operasyon sonrası ağrıları azalttığını dile getirdi. Kapalı ameliyatların çok küçük kesilerle gerçekleştirildiğini, bunun da yara izini en aza indirdiğini  ve bağışıklık sisteminin özellikle kanser vakalarında az zarar gördüğünü söyleyen Batırel, yöntemle ameliyata bağlı karın içi yapışıklıkların daha az olduğunu, enfeksiyon kapma riskinin azaldığını vurguladı. 
 
      Batırel, MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, beyinden ürolojiye, ortopediden kadın doğuma,
 genel cerrahiden kalp-damar cerrahisine kadar bütün branşlarda kapalı ameliyat yöntemlerinin uygulandığını,
 2012 yılında göğüs cerrahisi dalında gerçekleştirilen 900 operasyondan 300'ünün kapalı yöntemlerle yapıldığını aktardı. 
 
      Prof. Dr. Batırel, şunları kaydetti:"Yemek borusunun tüm hastalıklarını, kapalı ameliyatlarla, tedavi edebiliyoruz.  Özellikle yemek borusu kanserinde, çok tecrübeliyiz. Hastanemizde ayrıca çoklu hastalık ameliyatını gerçekleştiriyoruz.  Aynı hastaya iki farklı kapalı operasyon, dünyada bile çok nadir bir durumken biz bunu başarıyla uyguluyoruz.  Göğüs duvarına delik açılarak yapılan torakoskopi yöntemiyle, akciğer kanseri ve iki taraflı akciğer hastalıklarına  müdahale ediyoruz. Göğüs cerrahisinde ayrıca, mide fıtığı, dev mide fıtığı ve kalp zarı hastalıklarında kapalı operasyon yapıyoruz."
 
     Basın toplantısına katılan diğer doktorlar da kendi branşlarında yaptıkları kapalı ameliyatlar hakkında bilgi verdi. 
 
 

HABERE YORUM KAT