1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

Tolga Çevik, oyunculuğuyla adından sıkça söz ettiren bir komedyendir. Tolga çevik hakkında internet üzerinde birçok kişi arama yapıyor. Peki Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında? Detaylar haberimizde.

Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

Tolga Çevik, Avrupa Yakası adlı diziyle ve Komedi Dükkanı'yla adından söz ettirmiş ve tanınırlığı artırmıştır. Tolga Çevik hakkında internet üzerinde birçok kişi arama yapıyor. Peki Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında? Ayrıntılar haberimizde.

Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

TOLGA ÇEVİK KİMDİR? 

Avrupa Yakası, Komedi Dükkanı, Organize İşler, Vizontele gibi yapımlarla tanınan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Aynı zamanda Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) üyesi de olan Çevik, pek çok yapımda Yılmaz Erdoğan ile beraber çalışmıştır.

TOLGA ÇEVİK ASLEN NERELİ VE KAÇ YAŞINDA?

Tolga Çevik, 12 Mayıs1974 tarihinde,İstanbul'da dünyaya geldi. Aslen Mersin'lidir. Bahariye İlkokulu'nu bitirmesinin ardından Özel Doğuş Lisesi'nde ortaokulu ve liseyi okuyan Çevik, ilk defa bu okulda tiyatro çalışmalarında bulundu. Liseler arası yarışmalarda en iyi oyuncu ödülleri kazanmasının üzerine bu alana olan ilgisini geliştiren Çevik, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavını kazanamaması üzerine Yeditepe Oyuncuları adlı tiyatroya katıldı.
Hadi Çaman yönetimindeki Yeditepe Oyuncuları'nda ilk olarak Tiyatro Atölyesikurslarına katılan Çevik, Celile Toyon ve Göksel Koray gibi önemli tiyatroculardan ders alarak kendisini geliştirdikten sonra Oyuncaklar da Sever, Cephede Piknik gibi çeşitli tiyatro oyunlarında yer aldı. Hocası Hadi Çaman'ın yönlendirmesiyle Central Missouri State University'de tiyatro eğitimi almak için A.B.D.'ye giden Çevik, bu üniversitede Sahne Sanatları bölümünden başarıyla mezun oldu. A.B.D.'ki eğitimi sırasında Amerikalı aktör Robin Williams'dan eğitim almıştır.

1996 yılında Türkiye'ye geri dönen Çevik, bir süre Yeditepe Oyuncuları'nda oynayarak ustasına vefa borcunu ödedikten sonra, B.K.M. kadrosuna katıldı. B.K.M. kadrosu altında Bana Bir Şeyhler Oluyor adlı tiyatro oyununda rol alan çevik, Yılmaz Erdoğan'ın yönettiği Vizontele, Vizontele Tuuba ve Organize İşler filmlerinde rol aldı.

2006-2008 yılları arasında, Gülse Birsel'in senaristliğini yaptığı Avrulpa Yakasıadlı sitcom programında Sacit Kral karakterini canlandıran Tolga Çevik, 2007yılından itibaren, doğaçlama olarak oynanan skeçler halinde ilerleyen Komedi Dükkanı adlı komedi programında başrolü oynamaktadır. 31 Aralık 2013 itibari ile "Arkadaşım Hoşgeldin" adı ile oyununa devam etmektedir.

Tolga Çevik, komedyen Cem Yılmaz'ın kardeşi Özge Yılmaz ile 2004 yılında evlendi. Bir kız (Tuna) ve bir erkek (Tan) adında iki çocuğu vardır.

2009 – 2010 yılları arasında uzun dönem askerlik yaptı.

2012 yılında "Sen Kimsin?"adlı sinema filminde Tolga Çevik (Dedektif Tekin) karakterini canlandırırken başrollerde Tolga Çevik, Köksal Engür, Toprak Sergen, Pelin Körmükçü, Zeynep Özder oynamıştır.

Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

TOLGA ÇEVİK'İN YER ALDIĞI TİYATRO OYUNLARI

Bana Bir Şeyhler Oluyor,
Sen Beni Sevmiyorsun,
Kalbin Sesi,
Kelebekler Özgürdür,
Küheylan.
Arkadaşım Hoşgeldin

Tolga Çevik kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşında?

TOLGA ÇEVİK'İN FİLM VE DİZİLERİ

1996 - Feride (Tv. Dizisi)
1998 - Salacak Öyküleri (Tv. Dizisi)
2000 - Herkes Kendi Evinde (Sinema)
2000 - Köçek (Sinema)
2000 - Vizontele (Sinema)
2002 - Aşk ve Gurur (Tv. Dizisi)
2003 - Esir Şehrin İnsanları (Tv. Dizisi)
2003 - Ölümsüz Aşk (Tv. Dizisi)
2003 - Vizontele Tuuba (Sinema)
2004 - Dişi Kuş (Tv. Dizisi)
2004 - Her şey Yolunda (Tv. Dizisi)
2004 - Hızlı Adımlar (Sinema)
2004 - Sevinçli Haller (Tv. Dizisi)
2005 - Organize İşler (Sinema)
2006 - 2008 - Avrupa Yakası (Tv. Dizisi)
2007 - 2014 - Komedi Dükkanı (15 Haziran 2011 tarihinden itibaren TV kanallarında yayını bitmiş, turnelerle yoluna devam etmiş, günümüzde ise Arkadaşım Hoşgeldin adıyla TV ekranlarına geri dönmüştür.)
2012 - Sen Kimsin? -Dedektif Tekin(Sinema)
2014 - Arkadaşım Hoşgeldin (Tv. Dizisi)
2014 - Patron Mutlu Son İstiyor (Sinema)
2016- Müdür Ne'aptın

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT