1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

Grammy Ödül sahibi alternatif metal grubu Tool artık dijital müzik servislerinde! Bu güzel haber ile sevinen müzikseverler Tool Spotify diye aratmaya başladı bile. Peki Tool ne demek? İşte Tool müzik grubu...

Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

Tool bizımlasın! Müzik dünyasından gelen güzel haberlere göre artık Tool Spotify içinde yer alacak. Peki Tool ne demek? İşte Tool müzik grubu...

Bu hafta içi, resmen Tool’la kutsandık.

İlk olarak eski Tool albümlerinin dijital müzik servislerinde yerini alacağını, ardından da 30 Ağustos’ta yayınlanacak yeni albümün adının Fear Inoculum olduğunu öğrendik.

Grubun tüm albümleri, şu an, şimdi Spotify ve Apple Music başta olmak üzere dijital müzik servislerindeki yerini aldı. Artık Youtube’dan eşelemeye, telefona mp3 atmaya son.

Sırada yeni albüm var, 30 Ağustos’ta yayınlanacak yeni albüm Fear Inoculum’a kadar eski dostlar bizi idare eder.

Tool Spotify ile artık aramızda!

Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

Müzik dünyasından gelen güzel haberlere göre artık Tool Spotify içinde yer alacak. Peki Tool ne demek?

1990 yılında kurulan Tool müzik grubunun kadrosunda gitarist Adam Jones, vokalist Maynard James Keenan,davulcu Danny Carey.Tool'un yeni albümü ise 30 Ağustos'ta çıkacak. Dijital müzik servislerine Tool girdi.

Duvar'ın haberine göre; Bugün itibarıyla Tool, Spotify ve Apple Music başta olmak üzere dijital müzik platformlarında yerini aldı.

Tool’un son albümü 10,000 Days 2006 yılında piyasaya sürülmüştü. Grup bir açıklamada bulunarak yeni albümleri “Fear Unoculum”u 30 Ağustos’ta yayımlayacak.

Tool ne demek

Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

  • araç
  • alet
  • parça
  • keski

Tool müzik grubu

Tool , Los Angeles , California'dan bir Amerikan rock grubudur. 1990 yılında kurulan grubun kadrosunda davulcu Danny Carey , gitarist Adam Jones ve vokalist Maynard James Keenan bulunuyor. Justin Chancellor , 1995'ten beri grubun basçısıydı ve orjinal basçıları Paul D'Amour'un yerini aldı . Tool, üç Grammy Ödülü kazandı , dünya çapında turlar gerçekleştirdi ve birkaç ülkede listelerde zirvelerde albümler çıkardı.

Bugüne kadar grup, bir EP ve bir kutu set olmak üzere dört stüdyo albümü yayınladı . İlk stüdyo albümü Undertow'da (1993) ağır bir metal sesiyle ortaya çıktılar ve 1996'da takip albümü İnnima'nın piyasaya sürülmesiyle alternatif metal hareketinde baskın bir rol oynadılar

TOOL KİMDİR

Müzik dünyasından gelen güzel haberlere göre artık Tool Spotify içinde yer alacak. Peki Tool ne demek? İşte Tool müzik grubu...

Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

Grup tam olarak 1990 yılında Los Angeles ta kuruldu. Kendilerini müziğe adayan bu grup progressive rock / metal türünde kendini gösterdi. Şarkı sözlerindeki gizem ve mistik hava onların dinlenebiliritesini daha çok artırdı. Maynard James Keenan vokalliğinde Paul D’amour un bass ve Adam Jones’un gitarıyla kurulmuştur. Fakat 1995 yılında Paul D’Amour gruptan ayrılır ve yerini Peach in eski gitaristi Justin Chancellor a bırakır. Justin bass gitarın yanında sadece gitar da kullanmaktadır. Sonradan kadrosuna Rage Against The Machine ’in gitaristi Tom Morello’nun aracılığıyla eklediği Carole King, the wild blue yonder, Green Jelly ve Pigmy Love Circus gruplarının davulcusu Danny Carey ile ilk gerçek kadrosunu oluşturmuştur.

1991 senesinde ilk demolarını piyasaya süren grup (Toolshed) aynı sene Rage Against The Machine, Fishbone gibi gruplarla konserlere çıkmaya başlamıştır.

1992 yılında “Opiate” ile gerçek başlangıcını yapan grup bu EP albümle ismini duyurmaya başlamıştır. Burada en dikkat çekici olay ise albümün adının Karl Marx ın “toplumların uyuşturucusu dindir” sözünden etkilenerek koyulmasıdır. EP’de sosyolojik problemleri dile getiren grup üyeleri, enstrümanların üzerindeki yetenekleriyle oldukça sert ve karmaşık bir sound yakalamıştır.

1993 senesinde de boş durmayan Tool (yüce Tool) bazılarının efsane olarak kabul ettiği “Undertow” albümünü piyasaya sürmüştür. En dikkat çekici olan şarkı “Sober” in bulunduğu albüm bu albümdür. Sözleriyle zamanında çok fazla dikkat çekmiştir. Grubun albüm kapağındaki bazı resimler, fotoğraflar dolayısıyla albüm bazı müzik marketlerde satılmamıştır. Abatılacak kadar iğrenç bir görüntüye sahip değildir. En yaygın olarak bilinen Adam Jones un domuzunun fotoğrafının bulunmasıdır.

1996’da yayınlanan Ænima, ismini Carl Gustav Jung’ın arketip teorisinde geçen anima ve animus kavramıyla birleştirilmiş lavman (enema) tedavisiniden almıştır.* 1995 yılında ayrılmasına rağmen Paul D’Amour bu albümde toplamda 4 şarkının bestesinde bulunmaktadır. Albüm bazı fanlar için bir daha üstüne çıkılamayacak kadar değerli bir albümdür. Her şarkının dikkat çekici olmasıyla beraber Ænema adlı şarkı iste 1998 yılında Grammy ödülü kazanmıştır. (En iyi metal performansı)

2000 yılında Maynard James Keenan’ın yan grubu “A Perfect Circle” ile ilgilenmesinden dolayı stüdyo albümü planları değişmiş ve grup turnelerden oluşan bir Dvd yi piyasaya sürmüştür. Grubun ilk Dvd si olan bu çıktının adı “Salival” dir. Sadece diğer albümlerde söylenen şarkılar değil kayıt dışı şarkılar da yer almaktadır. Bu albümde, o tarihe kadar çekilmiş tool kliplerinin sansürsüz versiyonları ile canlı olarak çalınmış 5 parça dışında, Peach’den You Lied ve Led Zeppelin’den No Quarter adlı parçaların cover’ları da yer almaktadır. No Quarter insanların beğenisini kazandığı gibi kimi fanlara göre Tool bu şarkıyı Led Zeppelin’den çok daha güzel söylenmiştir.

Müzik dünyasından gelen güzel haberlere göre artık Tool Spotify içinde yer alacak. Peki Tool ne demek? İşte Tool müzik grubu...

2001 yılında Lateralus albümünü çıkararak bir devrim yaratan grup bu sefer gizemin ve mistizmin dibine vurmuştur. Diğer albümlerinde de aynı şeyi yapan grup, lateralus ta her şarkıya bir bilmece, her ritme bir soru, bir düzen her söze de adeta bir sihir eklemiştir.

Efsane grup 5 yıl aradan sonra 2006 yılında “10’000 Days” adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Bu albümle resmen piyasaları sarsan tool tekrar ve tekrar içinde binlerce gizemi saklamış hala çözülemeyen şeyleri bize sunmuştur. Cevabını verse bile çözemeyeceğimiz şeylerin olduğunu bilen MJK kendisinin çok abartılmasını istemeyecek kadar mütevazidir. 2006 yılında en iyi albüm kapağını hak etmiştir. Wings for marie part 1 – 2 tamamlamaları dikkat çekmektedir.

Albüm Maynard James Keenan’ın tam 10000 gün bitkisel hayatta kalan annesi Judith Marie Keenan’a ithaf edilmiştir. (ne 9999 ne de 10001… tam tamına 10’000 gün) Şarkıları aynı anda açtığınızda karşınıza neler geleceğinizi bilemediğiniz bir albümdür. Resmen track list 12 + 12 olmuştur.

Tool Spotify platformunda yerini aldı | Tool ne demek? Tool müzik grubu

Grup Elemanları:

Maynard James Keenan (Vokal)
Adam Jones (Gitar)
Justin Chancellor (Bas Gitar)
Danny Carey (Davul)

Albümleri:

1990 Toolshed
1992 Opiate (E.P.)
1993 Undertow
1996 Ænima
2000 Salival (Live DVD)
2001 Lateralus
2006 10,000 Days

HABERE YORUM KAT