1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Topları Urban Değil, Fatih Tasarladı!
Topları Urban Değil, Fatih Tasarladı!

Topları Urban Değil, Fatih Tasarladı!

Pendik Belediyesinin düzenlediği “Gençlik ve Fetih” konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tarihi çarpıtmalara dikkat çekerek, “Büyük topların mühendisliği konu edilince, tarihi çarpıtanlar hemen Macar mühendis Urban’ı gündeme getiriyorlar.

Pendik Belediyesinin düzenlediği “Gençlik ve Fetih” konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, tarihi çarpıtmalara dikkat çekerek, “Büyük topların mühendisliği konu edilince, tarihi çarpıtanlar hemen Macar mühendis Urban’ı gündeme getiriyorlar. O topları da, balistik hesaplarını da bizzat Fatih yaptı” dedi.

İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen “Gençlik ve Fetih” konulu seminere, Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve ekranların sevilen yüzü Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil katıldı. Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki etkinlik, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Pergel, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Osman Karaca, Belediye Gençlik ve Spor Müdürü Avni Er, ilçedeki okullardan müdür ve öğretmenler ile çok sayıda öğrenci tarafından takip edildi. Mehteran takımı gösterisinin ardından seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Pergel, geleceğin doğru inşası açısından tarih bilincine dikkat çekti. Böylesine anlamlı bir fetih seminerine davet edilmesinden dolayı Pendik Belediyesine ve Başkan Dr. Kenan Şahin’e teşekkür eden Prof. Şimşirgil, İstanbul’un fethi ve Fatih’in fetih aşkını tüm detaylarıyla anlattı.

“12 yaşındaki Fatih, üniversite mezunlarından daha eğitimliydi”

Fatih Sultan Mehmet’in öncelikle eğitimine dikkat çeken Şimşirgil, “Babası Fatih’i ilk olarak henüz 12 yaşındayken tahta çıkardı. Demek ki eğitim konusunda 12 yaşındayken bile hem bilgili hem de maharetli bir şehzade olduğunu anlıyoruz. Burada babası 2. Murat Han’a da dikkat ediniz. Babası tabi, oğluna tahtı bırakabilir demeyin. Bugün 12 yaşındaki çocuğuna hiçbir fabrikatör baba, fabrikasını bırakmaz. Fatih’in 12 yaşındaki eğitim seviyesi üniversite mezunlarında yok. Fatih 7 dil biliyordu” dedi.

5746a1a672edd_44.jpg

“Fatih tahta geçti, 2 yıl boyunca fetih için mükemmel bir hazırlık yaptı”

Fatih’in İstanbul aşkını ve Hz. Muhammet(s.a.s)’in fetih konusundaki azmini de anlatan Şimşirgil, “19 yaşındayken 2. Kez tahta oturan Fatih, babasından kendisine mükemmel bir ordu varken hemen İstanbul’u muhasara edeyim demedi. 2 yıl öyle bir hazırlık yaptı ki, gece gündüz demeden çalıştı. Boğazdan Bizans’a gemilerle yardım gitmesin diye Rumeli Hisarı’nı yaptırdı. 4 buçuk ay gibi imkansız bir sürede tamamlanan hisarda kendisi de bizzat taş taşıdı. Edirne’de o çağın hiç görmediği “Şahi” adında dev toplar döktürdü.”

“Urban’ın yaptığı top çatladı, bizim mühendislerin yaptıkları dayandı!”

Ardından tarihi çarpıtanlara da değinen Şimşirgil, “Bu büyük topların mühendisliği konu edilince, dikkat ediniz gençler, tarihi çarpıtanlar hemen Macar mühendis Urban’ı gündeme getiriyorlar. Fetih 1453 filminde de bu böyle gösterildi. Biz biliyor muyuz bu büyük topların mühendisliğini kim yaptı. Fatih yaptı gençler! Fatih’in bir makine mühendisi olduğunu biliyor muyuz? Bu topların tasarımını ve balistik hesaplarını da Fatih yaptı. Urban, bu tasarımı görünce şaşırdı ve Fatih’e ‘ Ben bu topları dökebilirim ama top mermilerini dökemem’ dedi! Hatta, fetih sırasında Urban’ın döktüğü top 1 hafta sonra ısınıp çatladı, kullanılamaz hale geldi. Kaynaklara göre ihtimaldir ki Urban orada öldü. Bizim mühendislerimiz olan Muslihiddin ve Saruca’nın yaptığı “şahi” topları ise asla çatlamadı” dedi.

“Muhteşem Yüzyıl’ın çarpıtmasız tek bir karesi yok”

Fetih 1453 filmine çarpıtmalar konusunda eleştirilerine devam eden Şimşirgil, “Fatih’i bir hafta çadırında tespihini parçalayarak kızıp oturmuş şekilde gösterdiler. Ulubatlı Hasan gibi hadiste “ne güzel askerdir” övgüsüne mazhar olmuş bir kahramanı, Urban’ın gerçekte olmayan kurgu kızı ile gayri meşru bir birlikteliğe konu ettiler! Tarih konusunda böyle filmleri ve Muhteşem Yüzyıl gibi dizileri sorgulayın gençler! TV’de bir konuşmamda meydan okuyarak ‘Muhteşem Yüzyıl’ın tarihi çarpıtma olmayan tek bir karesi yok!’ dedim. Dizinin tarih danışmanları arayıp da ‘ispat et bu iddianı’ bile diyemedi! Tarihinize, ecdadınıza sahip çıkın!” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.