1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Tosuncuğun suçu var da Çiftlikbank’a üye olanların hiç mi suçu yok?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Tosuncuğun suçu var da Çiftlikbank’a üye olanların hiç mi suçu yok?

Son günlerde ülkemizde ilginç olaylar yaşanıyor.  İnsanlarımız kısa ve kolay yoldan para kazanmanın derdine düşmüş, kurnazlık arayışları içerisinde nerden ne kazanırımın peşinde adeta. Hoş her biri eline yüzüne bulaştırıyor ama o da ayrı mevzu.

Bir dönem dansıyla hafızalara kazınan Kenan Şeranoğlu bu durumun ilk örneğiydi. 1998 yılında Şeranoğlu adında bir iş adamı, ponzi veya diğer adıyla Saadet Zinciri adı verilen bir sistem kurmuş, bu sisteme 35 bin kişiyi üye yapmıştı. Şeranoğlu bu sistemden 10 trilyon para toplamış binlerce kişi dolandırmıştı. O dönem mağdurların Ruh ve Sinir Hastalık hastanelerinde tedavi görmek için yatışı kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Bu hastaların da bunalıma girerek intihar etmeye kalkıştığı ortaya çıkmıştı.

Aradan 20 yıl geçmesine rağmen görüyoruz ki Türkiye'de kandırılan insanlar hala var, hala kolay yoldan para kazanmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz günlerde patlak veren Çiftlik Bank Olayı tüm Türkiye'nin gündemine oturdu. 27 yaşındaki Mehmet Aydın ya da Türkiye'nin taktığı lakapla "Tosuncuk" Çiftlik Bank adı altında 250 adet büyükbaş hayvanla Bursa İnegöl'de bir çiftlik kurarak sanal alemde hayvan satarak, üyelerini kısa sürede zengin etme vaadinde bulunmuştu.

Asıl mesleği arıcılık olan henüz 27 yaşındaki Mehmet Aydın, kurduğu sistemin "Saadet Zinciri" olmadığını göstermek için ise yaptığı işi bankacılık kılıfına uydurmuştu. Tosuncuk yaklaşık 77 bin 843 üye yaparak  511 milyon TL para topladı ancak sahtekarlığı mağdurların isyan etmesiyle ortaya çıkınca önce Dubai'ye oradan da Uruguay'a kaçtı, yani lüks yaşamına devam ediyor hala diyelim.

Geçenlerde bu konuyla ilgili sosyal medyada çok ilginç paylaşımlar gördüm. Paylaşımın birinde tosuncuğun bu çiftliği kurarken yaptığı açıklamaya değinerek   "Tosuncuk, Türkiye'de Dünyanın en büyük sığır çiftliğini kuracağım  demişti kimse inanmamıştı  gerçekten de en büyük sığır çiftliğini kurmuş "diye paylaşımda bulunmuştu. Ben bu paylaşımı görünce kendimi gülmekten alamadım. Ancak üzülerek söylüyorum ki!  Gerçekte adam o kafayla   binlerce kişiyi dolandırmış parayı vurmuş, şimdi keyfini çıkartıyor altında Mercedes ile Uruguay sokaklarında.

Şimdi buradan bu çiftlikbank'ın üyelerine sesleniyorum; sakın kimse mağduriyet naraları atmasın, kimse bizim halimiz ne olacak demesin. Hakkınız yok, devlet bize sahip çıksın demeye. Onca milletin akıllısı siz misiniz kardeşim? Üstelik 20 sene önce de aynı şeyler yaşanmış, birçok insan mağdur olmuşken. Paralarınızı kaptırdığınız  adamın hiç mi tipine bakmıyorsunuz Allah aşkına? Tosuncuğun kadar sizin de suçunuz var hatta daha fazlası var.

Buradan devlet yetkililerine çağrıda bulunuyorum:  Bu yollarla, buna benzer düzmecelerle hala bir çok sahtekarlar milleti kandırıyor ve para toplamaya devam ediyorlar.  Hala bu gibi yapılanmalara önlem alınmazsa, bir çok sahtekar yine binlerce değil, milyonlarca insanın felakete sürüklenmesine sebep olacaktır. Bu yüzden hükümet yetkililerimizin bir an evvel hala faal olan benzer sahtekarları takip edip, iş işten geçmeden harekete geçmelidir.
Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum