1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trabzon, Kudüs için yürüyecek

Trabzon, Kudüs için yürüyecek

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon halkını Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan "Kudüs'ün Hürriyeti Yürüyüşü"ne...

Trabzon, Kudüs için yürüyecek

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon halkını Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan "Kudüs'ün Hürriyeti Yürüyüşü"ne davet etti.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Gümrükçüoğlu, 16 Aralık Cumartesi günü Trabzon'da "Kudüs'ün Hürriyeti Yürüyüşü" gerçekleştireceklerini belirterek, Trabzon halkını yürüyüşe davet etti. Ayrıca Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin ortak kararı ile İsrail'in işgali ve ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklaması kınandı. Açıklamada, "Kudüs'ü çocuk katili bir devletin eline bırakmayacağız" denildi.

Kınama bildirisini Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri adına okuyan AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammed Said Gürsoy, "ABD Başkanı Donald Trump'ın sorumsuz, yersiz ve hukuksuz Kudüs açıklaması insanlık vicdanını yaralamış ve biz Müslümanları derinden rahatsız etmiştir. Bu sorumsuz ve hukuksuz açıklamayı reddediyoruz ve kınıyoruz. Buradan Trabzon Büyükşehir Meclisinden, Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bizde diyoruz ki, "Bu karar bizim için yok hükmündedir." Dünyanın en kadim kentlerinden biri olan Kudüs, bugün Orta Doğu sorunun merkezinde yer alıyor" dedi.

46 yıldır süren bu işgale "hayır" demenin şimdi tam zamanı olduğunu belirten Gürsoy, "Artık bütün bir İslam dünyasının sesini yükseltmesinin ve tüm cihana bu işgale son verilmesi ve Kudüs'ün özgürlüğüne kavuşturulması mesajını vermesinin tam zamanıdır. Sayın Cumhurbaşkanı'mız Uluslararası her platformda dünya liderlerinin gözlerinin içine bakarak hak ve hakikati cesurca söyleyerek, tüm Müslümanların sesi olmaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri olarak; Kudüs'ün işgaline, ya elimizle ya dilimizle müdahale edeceğiz. Kudüs bizim gözümüzün nurudur. Kudüs'ü çocuk katili bir devletin eline bırakmayacağız. Kudüs tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir. Kudüs'te ezan sesi kıyamete kadar baki olacaktır. Sultan 2. Abdulhamit Han'ın dediği gibi diyoruz ki, "Mekke Allah'ın Haremidir, Medine Peygamberin Haremidir, Kudüs ise bütün Müslümanların Haremidir. Bizler Haremimize sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sarıkamış Şehitleri için Trabzon'da park ve anıt yapılması Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine geldi. Konu, görüşülüp karara bağlanmak üzere Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Komisyonuna havale edildi.

Trabzon, Kudüs için yürüyecek

Trabzon, Kudüs için yürüyecek

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT