1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafik spotlarını işaret diline çevirdiler

Trafik spotlarını işaret diline çevirdiler

Amasya'da polislerle işitme engelli öğrenciler el ele verip trafik spotlarını işaret diline çevirdi.

Trafik spotlarını işaret diline çevirdiler

Amasya'da polislerle işitme engelli öğrenciler el ele verip trafik spotlarını işaret diline çevirdi.

Amasya Emniyet Müdürlüğünün uyguladığı "Trafikte bizleri de duyun" adlı proje ile Emniyet Genel Müdürlüğünün hazırlatıp izlettiği trafik spotlarına, işitme engelli öğrencilerin de rol almaları sonucu işaret dili de eklendi. Trafik Tescil ve Denetleme Şubesinde görevli polis memuru Mustafa Şahin'in koordinatörlüğünü üstlendiği proje ile trafik kurallarına dikkat çekilen spotlar, polis üniforması giyen Lokman Hekim İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencilerin tercümesiyle artık işitme engelliler tarafından da anlaşılabilecek.

İşaret dilinde mecazi anlamın olmamasının özellikle de görüntülü ve yazılı spotlarda istenilen mesajların kitleye tam olarak verilemediğini belirten Mustafa Şahin, "Projemizle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen spotları işitme engelli kardeşlerimizin desteğiyle işaret diline çevirmesiyle montajladık. Artık işitme engellilerin de anlayabilecekleri hale getirdik" dedi.

Mesai arkadaşlarıyla birlikte bir işitme engellinin günlük hayatta karşılaştığı sorunun işaret diliyle iletişim kurduğu polisler tarafından çözümünün de kamerayla takip edildiğini anlatan Şahin, Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığına sunacakları projenin bundan sonra hazırlanacak olan spotlar için de örnek oluşturacağına inandığını söyledi. Projenin tanıtım toplantısına katılan Amasya Valisi Dr. Osman Varol da polislerle öğrencileri kutladı. Vali Varol, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Emniyet Müdürü Fahri Bulut'un da yer aldığı toplantıda öğrencilere de hediyeler verildi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT