1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trump protestocuları uyardı: Silahlar ateşlenir, işimi hallederim

Trump protestocuları uyardı: Silahlar ateşlenir, işimi hallederim

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) siyahi bir kişinin polis tarafından ırkçı cinayete kurban gitmesinin ardından ortalık iyice kızıştı. Minneapolis'te sokaklara dökülen protestocuların isyan başlatması üzerine Başkan Donald Trump göstericileri, ''Olanları izleyemem, silahlar ateşlenir'' diyerek uyardı.

ABD'de George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından ülkenin Minneapolis kentinde başlayan gösterilerin şiddet olaylarına dönüşmesiyle Donald Trump kentin Belediye Başkanını ve göstericileri sert bir dille uyardı.

Floyd'un polis şiddetiyle öldürüldüğü Minneapolis'teki gösterilerin 3. gecesinde bir polis merkezinin ateşe verilmesi ve bazı iş yerlerinin yağmalanmasının ardından Trump, Twitter üzerinden tepki gösterdi. Trump, "Arkama yaslanıp Amerika'nın muhteşem şehri Minneapolis'e olanları izleyemem." ifadesini kullandı. 

Kentte, "lider eksikliği" olduğunu savunan Trump, "Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim." ifadesini kullandı. 

Trump protestocuları uyardı: Silahlar ateşlenir, işimi hallederim

Şiddet olaylarına karışan göstericilere de yüklenen Trump, "Bu eşkıyalar, George Floyd'un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim." değerlendirmesinde bulundu. 

Floyd'un hayatını kaybettiği Minneapolis'deki gösterilerin 3. gecesinde ise Floyd'un hayatını kaybettiği 3. bölgedeki polis merkezine giren göstericilerin binayı ateşe verdiği anlar kameralara yansımıştı. 

Trump protestocuları uyardı: Silahlar ateşlenir, işimi hallederim

"NEFES ALAMIYORUM" DİYE FERYAT ETMİŞTİ

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan eden Vali Walz, bölgede polise yardımcı olmaları ve durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızları aktive ettiğini açıklamıştı.

Trump protestocuları uyardı: Silahlar ateşlenir, işimi hallederim

Gülistan Başköy
Gündem Editörü

HABERE YORUM KAT