1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TSE Başkanı Korkmaz: “Enstitümüz tüketicilerimize rehberlik edecek yeni belgelendirme modellerini uygulamaya sokmaktadır”

TSE Başkanı Korkmaz: “Enstitümüz tüketicilerimize rehberlik edecek yeni belgelendirme modellerini uygulamaya sokmaktadır”

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, "Enstitü, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarındaki 63 yıllık geçmişinden...

TSE Başkanı Korkmaz: “Enstitümüz tüketicilerimize rehberlik edecek yeni belgelendirme modellerini uygulamaya sokmaktadır”

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, "Enstitü, standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarındaki 63 yıllık geçmişinden aldığı güçle tüketicilerimize rehberlik edecek yeni belgelendirme modellerini ve hizmet alanlarını uygulamaya sokmaktadır" dedi.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda Dünya Tüketiciler Günü'nün Türkiye'de 1985 yılından itibaren kutlanmaya başlandığını hatırlatarak, "Tüketiciler Günü tüm dünyada tüketici haklarının daha ileriye götürülmesi, bu haklar konusunda farkındalık oluşturulması ve tüketicinin bilinçlendirilmesi için önemli bir fırsattır. Son yıllarda tüm dünyada önem kazanan tüketici ve tüketici hakları konusunda Anadolu coğrafyasında köklü gelenekler bulunmaktadır. 12'nci yüzyıldan itibaren Anadolu'da çok yaygın biçimde faaliyet gösteren Ahilik teşkilatının işleyişi esas olarak üretimin kalitesine ve imalattan tüketime belli standartların korunmasına dayanmaktaydı. 16. yüzyıla, 2. Bayezid devrine ait "Bursa, İstanbul ve Edirne İhtisab Kanunnameleri" ise dünyada bugünkü anlamda oluşturulan ilk yazılı standartlardan olup, tüketici haklarını koruyan kanunlar olarak bilinmektedir" ifadelerini kullandı.

"Tarihimizin köklü geleneklerinden güç alarak hizmet veren Türk Standardları Enstitüsünün temel görevlerinden biri tüketicilerin ürün ve hizmet güvenliğini sağlamaktır" diyen Korkmaz, şöyle devam etti:

"Üretim ve tüketim faaliyetlerindeki karşılıklı ilişkide imalatçının ve tüketicinin yararlarının korunmasında ve toplum için optimum faydanın elde edilmesinde standardizasyonun ve kalitenin önemi büyüktür. Standardizasyon aynı cins mal ve hizmetin üretim ve sunuşunda bütünlük sağlar, verimliliği artırır ve üretimde asgari düzeyde kalite eşitliğini kurar. Standarda uygun, kaliteli mal veya hizmet sunumu ise rasyonel davranan müteşebbis için bir üretim tarzıdır. Standardizasyon ve kalite belgeleme sistemleri imalatçı ve tüketici arasındaki bağı güçlendiren, belirsizlikleri ortadan kaldıran önemli bir unsurdur. Türk Standardları Enstitüsü bir yandan standardizasyon çalışmalarıyla üreticilere ürünlerinin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğu için rehberlik etmekte, diğer yandan da belgelendirme çalışmaları ve TSE marka sistemiyle tüketicilere standartlara uygun, kaliteli ve güvenilir ürünler sunumunun teminatı görevini görmektedir. TSE tarafından belgelendirilen binlerce firmanın on binlerce ürünü üzerinde yer alan TSE markası, tüketiciler tarafından tanınmakta, bilinmekte, kalite ve güvenin garantisi olarak algılanmaktadır."

"Hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak amacıyla Sayısal Kaynak Kod Emanetçiliği Sistemi'ni kurarak uygulamaya başladık"

Enstitünün standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanlarındaki 63 yıllık geçmişinden aldığı güçle tüketicilere rehberlik edecek yeni belgelendirme modellerini ve hizmet alanlarını uygulamaya sokmakta olduğunu ifade eden Korkmaz, "Bu şekilde tüketicilerimize güvenli ve kaliteli tüketim konusunda yardımcı olmaya, yol göstermeye çalışmaktadır. Günümüzde giderek yaygınlaşan bilişim teknolojileri ürünlerinin güvenlik özelliklerini denetleyen ve test eden belgelendirme hizmetleriyle tüketici haklarının korunmasına katkı sağlamaktayız. Bilişim teknolojileri alanında hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak amacıyla Sayısal Kaynak Kod Emanetçiliği Sistemi'ni kurarak uygulamaya başladık. Bu sistem ile yazılım geliştiricisi ile yazılım müşterisi arasında karşılıklı güven ilişkisinin kurulmasını, üreticinin fikri mülkiyet haklarının korunmasını ve yazılım tüketicilerinin olası mağduriyetlerinin engellenmesini amaçlıyoruz. Enstitümüzün bu belgelendirme faaliyetleri ile bilişim teknolojisi ürünlerinin kalitesi artmakta ve bilgi güvenliğine konu olan kişisel bilgilerimizin korunması da önemli ölçüde garanti altına alınmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

TSE'nin geçen yıl başvuruları almaya başladığı bir başka yeni hizmetin de trafik kazalarını önleyici tedbirler içeren "Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi" olduğunu kaydeden Korkmaz, "Yol Trafik Güvenliği Yönetim Sistemi, standartları Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı tarafından kabul edilen şartları içermekte olup, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde uygulanmaktadır. Trafik kazalarına yol açan riskleri tamamen ortadan kaldıracak ya da en aza indirecek bu belgelendirme modelinde hedef kuruluşlar karayolu altyapısıyla ilgili hizmet veren, tasarım yapan kuruluşlar ve yerel yönetimler ile yolcu ve yük taşımacılığı yapan firmalardır" dedi.

Korkmaz, TSE'nin Türkiye'de ve bölgesinde en kapsamlı ulusal ve uluslararası akreditasyona sahip olduğunu ve sahip olduğu bu yetkinliğini Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda stratejik laboratuvarcılık faaliyetine dönüştürmek amacıyla TÜBİTAK ile işbirliği yaparak ilk defa bir Ar-Ge faaliyeti ürünü olarak helal gıda analizleri için referans jelatin geliştirdiğinin altını çizdi. Korkmaz, otomotiv sektörü ile ilgili 2002 yılından bu yana test ve onay kuruluşu olarak hizmet sunan, yılda yaklaşık 140 bin belge veren TSE'nin bu alanda sahip olduğu teknik altyapı ve uzman kadrosu ile 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren Eşdeğer Parça Belgelendirmesi faaliyetine başladığını kaydetti. Korkmaz, otomotiv sektöründe eşdeğer parça belgelendirmesi ile son kullanıcıların daha düşük maliyetle kaliteli ve güvenli araç kullanımının önünün açıldığını vurguladı.

Korkmaz, enstitünün yeni nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için yeşil ve yenilenebilir enerjinin öneminin farkında olduğunu belirterek, bu alanlardaki çalışmalarına hız kazandırmış, güneş enerjisi sistemlerinde laboratuvar ve muayene gözetim akreditasyonunu tamamlayarak belgelendirme hizmetlerine 2016 yılı içerisinde başlandığını dile getirdi. Enstitünün aynı çerçevede 2016 yılında "Sera Gazı Emisyon Raporlarının Doğrulanması ve Doğrulayıcı Kuruluşların Yetkilendirilmesi Tebliği" kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tebliğde belirtilen tüm kapsamlarda doğrulayıcı kuruluş olarak yetkilendirildiğini kaydeden Korkmaz, açıklamasına şöyle devam etti:

"Enstitümüz 2015-2016 yıllarında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen şehirlerin ve yaşam alanlarının tüm engelliler, yaşlılar ve dezavantajlı grupların yardım gereksinimi duymadan hareket edebilecekleri şekilde düzenlenmesine yönelik Erişilebilirlik Projesi kapsamında pilot uygulama gerçekleştirmiştir. Tehlikeli madde taşımacılığında uygunluk değerlendirme hizmetlerini yurt içinde sağlayarak dışa bağımlılığın kaldırılmasına imkan veren TSE, bozulabilir gıda maddeleri taşımacılığında da 2016 yılında yetkilendirilerek hizmet vermeye başlamıştır. Enstitümüz 1985 yılından bu yana ithalata uygunluk denetimi yapmakta, Avrupa Birliğinde sağlık ve güvenlik işareti olarak kabul edilen CE işareti konusunda Türkiye'deki en geniş yetkiye sahip onaylanmış kuruluş olarak hizmet vermektedir. Hizmetleriyle hem tüketiciler hem üreticilerde kalite olgusunun yerleşmesine katkı sağlayan Enstitümüz aynı zamanda tüketici haklarını da koruma altına almaktadır. TSE belgesi taşıyan bir ürün ya da hizmetle ilgili herhangi bir şikayeti olan tüketicilerin web sayfamızdan (tse.org.tr) ya da 444 0 873 numaralı telefondan TSE'ye ulaşmaları mümkündür. TSE'ye iletilen şikayet konuları üreticilere aktarılmakta ve şikayetin giderilmesine yardımcı olunmaktadır. Enstitümüz, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tüketicilerimizin beklentilerine daha iyi cevap verebilmek amacıyla tüm hizmetlerini mevzuat hükümleri ve akreditasyon gerekleri çerçevesinde ulusal/uluslararası standartlara uygun olarak tarafsızlık, güvenilirlik ve gizlilik ilkeleri doğrultusunda daha hızlı gerçekleştirilmeyi hedeflemektedir. TSE olarak "yüksek kalite tek standardımız" şiarıyla hizmetlerimizi sürdüreceğimizi vurguluyor, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü'nü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası'nı kutluyorum."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT