1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Tüberküloz hastalığı nasıl bulaşır? Tedavisi nedir?

Tüberküloz hastalığı nasıl bulaşır? Tedavisi nedir?

Tüberküloz, halk arasında verem hastalığı olarak da bilinir. Bulaşıcı bir hastalık olan tüberküloz, enfeksiyon kaynaklıdır ve bu nedenle bulaşıcılık oranı yüksektir. Öksürme gibi yollarla bulaşabilen tüberküloz, hayvanlarda da görülebilmekte, bulaşıcılığı bu şekilde de oluşabilmektedir.

Tüberküloz hastalığı nasıl bulaşır? Tedavisi nedir?

Tüberküloz, verem olarak da bilinen bir hastalık türüdür. Çoğunlukla güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür. Mycobacterium tuberculosis isimli bakterinin solunum yollarından vücuda girmesi ile özellikle akciğerlerde yaygın iltihap gelişmesine neden olan Tüberküloz, kontrol altına alınmadığı taktirde ölümcül olabilmektedir.

TÜBERKÜLOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüberküloz mikrobu ile karşılaşan kişiler aylar boyunca hiçbir belirti göstermeksizin sağlıklı yaşamlarını sürdürebilir. Bu dönemde kişinin bağışıklık sistemi Mycobacterium tuberculosis bakterisi ile savaşarak hastalığın gelişmesini önlemeye çalışır. Ancak bağışıklık sisteminin yeterli direnci gösteremediği durumlarda tüberküloz mikropları aktif hale gelir ve verem hastalığı oluşur. Hastalığın başlangıcından itibaren gözlenen tüberküloz belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • 15 günden uzun süren öksürük şikayeti,
  • Yüksek ateş, gece terlemesi,
  • Şiddetli göğüs ağrısı,
  • İştahsızlık, hızlı kilo kaybı,
  • Halsizlik, yorgunluk,
  • İlerleyen dönemlerde kanlı balgam görülmesi.   

Tüberküloz hastalığı nasıl bulaşır? Tedavisi nedir?

TÜBERKÜLOZ TANISI NASIL KOYULUR?

Hastalığın şikayetleri ile birlikte tüberküloza işaret eden akciğer grafiği, verem hastalığını akla getirir ancak kesin tanı için balgam kültürü alınmalı ve Mycobacterium tuberculosis bakterisinin varlığı incelenmelidir. Hastadan alınan balgam örneği laboratuvar ortamında incelenir ve bakterinin mikroskobik yöntemle görülmesi ile kesin tanı konulabilir.

Özellikle öksürük şikayetinin sigara, soğuk algınlığı gibi farklı nedenlere bağlanması, kişinin doktor kontrolüne gitmesini geciktirir ve hastalığın büyük oranda ilerlemesine neden olur. Verem hastalığı kişi kadar toplumu da etkileyen ve halk sağlığını tehdit eden ciddi bir hastalık olduğu için toplum tüberküloz konusunda bilgilendirilmeli, belirtileri doğru şekilde değerlendirebilmeli ve "Verem Nedir?" sorusunun cevabı hakkında gerekli bilgi sahibi olmalıdır. Doğru teşhis ve etkili tedavi uygulamasının yapılabilmesi için belirtilerin ilk andan itibaren önemsenmesi ve göğüs hastalıkları uzmanı tarafından detaylı muayene edilmesi şarttır.

Tüberküloz hastalığı nasıl bulaşır? Tedavisi nedir?

TÜBERKÜLOZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Tüberküloz tedavisi için geliştirilmiş olan ilaçlar, hastalığın başlangıç evresinde yüksek oranda iyileştirici etki göstererek kişinin sağlığına hızlı şekilde kavuşmasını sağlar. En etkili tedavi uygulamasını sunan dört farklı ilaç çeşidi bulunur. Bu ilaç uygulamaları ile hastaların neredeyse tümü iyileşebilmektedir.

İlaç tedavisi için belirlenen süre en az altı ay olmakla birlikte hastalığın şiddetine, toplumda görülme sıklığına, kişinin yaşına ve diğer hastalık öykülerine göre tedavi süresi değişik gösterebilir. Etkili tedavinin sağlanabilmesi için belirtilerin doğru değerlendirilmesi ve erken teşhis ile hastalığın kontrol altına alınması gereklidir. Eğer siz de tüberküloz belirtileri gösteriyor ya da sıklıkla kalabalık ortamlarda bulunuyorsanız, mutlaka belirti takibi yapmanız ve uygun sıklıkta doktor kontrolüne gitmeniz önemlidir.

Tüberküloz hastalığı nasıl bulaşır? Tedavisi nedir?

 

HABERE YORUM KAT