1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Tümer: "Hazine arazisi çiftçisi kredi dahi kullanamıyor"

Tümer: "Hazine arazisi çiftçisi kredi dahi kullanamıyor"

CHP Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (KİT) Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, hazine arazisinde...

Tümer: "Hazine arazisi çiftçisi kredi dahi kullanamıyor"

CHP Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu (KİT) Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, hazine arazisinde tarım yapan çiftçilerin sorunlarını meclise taşıdı.

Hazine arazisinde tarımsal üretim yaptıkları gerekçesiyle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt yaptıramayan ve herhangi bir destek alamayan çiftçilerin büyük sorun yaşadığını kaydeden Tümer, bu kapsamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle TBMM'ye soru önergesi sundu.

Çiftçilerin borçlarının da ertelenmediğine işaret eden Tümer, çiftçiler adına şu sorulara yanıt aradı:

"Yaz aylarındaki kuraklık, kış aylarındaki soğuk ve don nedeniyle giderleri artan tarım arazisini işleten çiftçilerin hububat, tohum, gübre desteğinden ve devletin uygulamaya koyduğu çeşitli borç ertelemelerinden faydalanamamasının nedenleri nelerdir?

Tarlaları güvence altına almak için tarım sigortası dahi yaptıramayan, arazi bedelinin yüzde 5'i oranında devlete ecrimisil bedeli ödeyen çiftçilerin tohum, gübre, mazot desteklerinden yararlandırmayı düşünüyor musunuz?

Çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'ndan devlet destekli indirimli kredi kullanmasının yolu açılacak mıdır?

Adana'da kaç çiftçi tarım arazisinde tarım yapmaktadır?

Türkiye genelinde tarım arazisini işleten çiftçi sayımız kaçtır?"

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.