1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TÜMSİAD´da Ayın Konuğu; Korkut Özal

TÜMSİAD´da Ayın Konuğu; Korkut Özal

TÜMSİAD´da Ayın Konuğu; Korkut Özal

Merkezi Maltepe’de bulunan,ve 2005 yılında  kurulup kısa sürede yaklaşık 7000 üyeye ulaşan ,son dönemin etkili sivil toplum kuruluşlarından TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği ) nin her ay düzenli olarak düzenlemiş olduğu “Ayın Konuğu” adlı panelin bu ayki  konuğu 9.cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL’ ın kardeş   Korkut ÖZAL’ dı.

 TÜMSİAD, üyelerin yoğun ilgi gösterdiği panelde, özel ve siyası yaşantısı ile ilgili geçmiş anılarını ve bugünün siyasi gündemini değerlendiren ÖZAL, 1982 anayasası ile ilgili ilginç tespit ve önerilerde bulundu.

 

1982 Anayasasının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini belirten Özal, onun yerine 1924 anayasasının devamı olan 1960 anayasasını önerdi. ÖZAL, her kesim den eleştiri alan 1982 askeri ihtilali ürünü olan bugün ki anayasanın çok basit bir halk oylamasıyla değiştirilebileceğini belirti. ÖZAL, iki seçenekli bir referandum ile halka,  bu gün kü anayasayı mı kabul ediyorsunuz, yoksa 1924 anayasasının devamı olan 1960 anayasasını mı  kabül ediyorsunuz diye sorulur, kabül edilen anayasa ile bu ülke yönetilir . Eminim o referandumdan 1924 anayasasının devamı olan 1960 anayasası çıkacaktır, çünkü o anayasa  Fransız anayasasından alınmıştır, bugünkü anayasadan kat kat özgürlükcü bir anayasadır
 

 

Bu günkü mevcut anayasa ile ülkeyi yönetmenin oldukca zor olduğunu belirten ÖZAL,  çünkü ülkede seçim oluyor ülkeyi yönetecek idareciler seçiyoruz  ama ülkeyi onlar yönetmiyor. Mevcut 1982 anayasası  Türkiye’de ki diğer organlara çok yetki tanımış, ve  bu organların  içinde de siyasi ve idolejik  görüş farklılığı var böyle  olunca da ülke idare edilemez hale geliyor  dedi .

Panelin sonunda soru cevap bölümünde katılımcıların sorularını yanıtlayan ÖZAL’ a TÜMSİAD Başkanı Hasan SERT’ in plaket takdiminden sonra sona erdi.  TÜMSİAD yetkililerinden edilen bilgilere göre, her ay ülke gündeminde olan konuklarla bu tip panellerin  devam edeciğini belirtiler

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.