1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Akımı boru hattı deniz kesimine ilişkin ÇED raporu yayınlandı

Türk Akımı boru hattı deniz kesimine ilişkin ÇED raporu yayınlandı

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Akımı doğalgaz boru hattının deniz kesimine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu...

Türk Akımı boru hattı deniz kesimine ilişkin ÇED raporu yayınlandı

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Akımı doğalgaz boru hattının deniz kesimine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunu yayınladı.

Gazprom'dan Türk Akımı doğalgaz boru hattının deniz kesimine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, "ÇED raporu, Türk Akımı projesinin sahibi olan South Stream Transport B.V. adına ELC Group Inc. tarafından hazırlandı. ÇED sürecine hazırlık olarak proje etkinliklerinin olası çevresel ve toplumsal etkilerinin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve belgelenmesi için saha araştırmaları gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmeler kapsamında kamudan uzmanlar, bölge halkının temsilcileri ve balıkçılık örgütleri başta olmak üzere Türkiye'den çeşitli paydaşların görüşüne başvuruldu. Raporda Türk Akımı projesinin deniz kesiminin olası çevresel ve toplumsal etkilerine dair bilgilerin yanı sıra, olası olumsuz etkilerin giderilmesine ve olumlu etkilerin güçlendirilmesine yönelik öneriler yer alıyor. ÇED raporunun değerlendirilmesi için Türkiye devletince ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla İnceleme Değerlendirme Komisyonu kuruldu. Komisyonun görüşlerinin alınmasının ardından South Stream Transport şirketi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına nihai raporunu sunacak" denildi.

Türk Akımı deniz boru hattı projesinin sahibi South Stream Transport BV tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

"ÇED sürecini, projemizin olası etkilerine ilişkin şeffaf bir istişare sürecinin yürütülebilmesi için fırsat olarak görüyoruz. ÇED raporunda çevresel etkilerin asgariye indirilmesi için uygun ve etkili etki azaltma önlemlerine yer veriliyor. Yeniden ağaçlandırma konusu gibi alınacak bazı önlemlerin koşulları, bağımsız uzmanlar tarafından Türkiye Cumhuriyeti devletiyle eşgüdüm içinde belirlenecek. Şirket olarak taahhüdümüz, Türk Akımı boru hattının sektördeki iyi uluslararası uygulamalara ve Türk mevzuatına uygun şekilde geliştirilmesidir."

HABERE YORUM KAT